RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Z pasji do designu. Twórca gier komputerowych rozkręcił rowerowy biznes

Twórcy rowerów stawiają na dobry design (fot.mat.pras)
Twórcy rowerów stawiają na dobry design (fot.mat.pras)

Co wspólnego ma ze sobą projektowanie gier komputerowych i rowerów? Okazuje się, że w przypadku Olka z Loca Bikes, który porzucił dawne zajęcie na rzecz składania spersonalizowanych dwóch kółek, bardzo dużo. W biznesie, który stworzył razem z przyjaciółmi, tak samo jak przez lata pracy przy kreacji wymyślonych światów, stawia na dobry design i spełnianie marzeń klientów. Jak zapewnia, wszystko po to, by dzięki rowerom z Loca Bikes ich właściciele mogli poczuć „turbo radość”.

„To miasto ma potencjał, żeby mieć dobrej jakości symbol”. Obwarzankowe gadżety mają być pamiątkowym hitem z Krakowa

Połączyły ich pasja do miasta i designu oraz rozczarowanie wyglądem pamiątek spod Wawelu. Nawiązując do tradycyjnego regionalnego obwarzanka, grupa...

zobacz więcej

Pomysł na biznes rowerowy nie był trudny, bo zrodził się z wieloletniej pasji. Twórcy Loca Bikes sami chcieli jeździć na oryginalnych, spersonalizowanych rowerach, które odzwierciedlałyby ich osobowość i styl.

– Niestety customowe rowery były i są bardzo drogie, i dlatego musieliśmy zadowalać się masowo wytwarzanymi produktami dużych marek. W pewnym momencie chęć realizacji naszych pomysłów była jednak tak duża, że spróbowaliśmy sami stworzyć rowery naszych marzeń – mówi Olek, założyciel Loca Bikes.

Żeby robić to, co lubi i postawić na swoje, Olek zdecydował się porzucić dobrze płatną i prestiżową pracę w Niemczech, gdzie zarządzał działem kreatywnym w firmie produkującej gry komputerowe, i wrócić do Polski. Wraz ze znajomymi: Rafałem, Matyldą, Kuba i Kamilem zaczął działać we Wrocławiu.

– Przez wiele lat zdobyliśmy sporo doświadczenia w projektowaniu, designie, ilustracji czy organizacji pracy kreatywnej. Wykorzystaliśmy je przy tworzeniu pierwszych rowerów i tak powstał single speed „All Seeing Eye”, którego ilustracje na każdej z rur ramy opowiadały inną historię; minimalistyczny „Apollo11” inspirowany lotem na księżyc i ostre koło „Street Baron” – jego malowane ramy nawiązywały do historii największego asa myśliwskiego z okresu II wojny, „Czerwonego Barona” – Manfreda von Richthofen.

Już pierwsze rowery wywołały duże zainteresowanie i przychylne recenzje znajomych, którzy zaczęli dopytywać o możliwość kupienia jednośladów. To był rok 2014. Po intensywnej pracy koncepcyjnej, testach i próbach, biznes oficjalnie wystartował w kwietniu tego roku.

Każdy rower to stypendium. Student z SGH produkuje bambusowe jednoślady w Afryce

– Naszą misją jest tworzenie rowerów, które zmieniają świat, to może trochę górnolotnie brzmi, ale chcemy tworzyć przedmiot, który daje ludziom...

zobacz więcej

Niepowtarzalne rowery dla cieszących się życiem

Loca Bikes stawia na lekkie, szybkie i wygodne rowery miejskie, o niepowtarzalnym charakterze, które – jak zapewniają twórcy – dadzą swojemu właścicielowi turbo radość z jazdy i dumę z posiadania czegoś naprawdę wyjątkowego.

– Proces powstawania roweru zaczyna się w naszej wyobraźni. Koncept roweru, który się tam narodzi, jest następnie przenoszony za pomocą technologii na trójwymiarowy render roweru, widoczny na ekranie komputera. Stąd już zaczynamy materialny proces produkcji. Startujemy od ręcznego malowania ramy, nanoszenia wcześniej zaprojektowanego designu. Idąc poprzez ręczne budowanie kół, aż do momentu ich napompowania i gotowości roweru do jazdy – opowiada Olek.

Produkcja zajmuje od 3 do 10 dni, w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Jak tłumaczy twórca firmy, osoby które kupują rowery Loca Bikes to nieszablonowe postaci. – Nasi klienci to ludzie, którzy cieszą się życiem. Kto inny mógłby ujeżdżać „Zebrę” na trawie czy naszego „Tygrysa”? Naszymi rowerami interesują się ludzie młodzi, ale też ci, którzy są powyżej 35 roku życia. Te osoby cenią: lifestyle, design, sztukę. Osoby poszukujące czegoś więcej niż rower, pewnego rodzaju ekspresji i wyrazu.

Każdy rower jest indywidualnie tworzony dla klienta (fot. mat. pras.)
Każdy rower jest indywidualnie tworzony dla klienta (fot. mat. pras.)

Indywidualne podejście i dobra jakość

Loca Bikes ruszył jako startup. Dzięki zoptymalizowanemu procesowi produkcji i opracowaniu nowatorskich rozwiązań biznesowych oferuje nowoczesne rowery, których cena to około trzy tysiące złotych. Jak przyznaje Olek, taka cena może nie jest niska, ale trzeba pamiętać, że każdy rower to indywidualny projekt tworzony każdorazowo na zamówienie z materiałów wysokiej jakości.

– W cenę wchodzi między innymi stworzenie fotorealistycznego projektu 3D, pomalowanie ręcznie ramy, widelca i innych metalowych elementów oraz zamontowanie wysokiej jakości części w cenie detalicznej przekraczającej 2500 zł. Nasze ramy wykonane są z potrójnie cieniowanego aluminium, mają szlifowane spawy, system napinaczy tylnego koła i wewnętrzne prowadzenie pancerzy – tłumaczy.

Rowery są ręcznie malowane (fot.mat.pras.)
Rowery są ręcznie malowane (fot.mat.pras.)

Dla osób, które nie dysponują odpowiednią kwotą, firma niedawno udostępniła możliwość płatności na raty, dzięki której właścicielem roweru można stać się już za 90 zł miesięcznie.

W ofercie znajdują się rowery typu ostre koło i single speed do dynamicznej, miejskiej jazdy oraz, miejskie rowery męskie i damskie, które ważą do 7 kilogramów mniej, niż podobne oferowane na rynku, co pozwala na wygodną i nadal szybką jazdę.

Jak przyznaje Olek, rozkręcanie własnego biznesu wymaga wiele energii, chęci i zapału. Ale na szczęście twórcom Loca Bikes tego nie brakuje: – wierzymy w to, co robimy i czerpiemy z tego ogromną satysfakcję. Każdy kolejny klient, który po ujrzeniu swojego roweru szeroko się uśmiecha, jest dla nas dodatkową dawką pozytywnej energii.

Rowery są lekkie, przygotowane do wygodnej miejskiej jazdy (fot. mat. pras.)
Rowery są lekkie, przygotowane do wygodnej miejskiej jazdy (fot. mat. pras.)

Rowerowa galeria sztuki

Loca Bikes już zdobyło rzeszę fanów i rozpoznawalność. Przez trzy pierwsze miesiące działalności sprzedanych zostało ponad 50 rowerów, a kolejne zamówienia czekają na realizację.

Właściciele nieustannie starają się pozyskiwać kolejnych klientów. – Staramy się docierać do jak największej grupy ludzi ceniących sport, styl i design. Bierzemy udział w wielu targach, imprezach i eventach, gdzie prezentujemy nasze rowery „na żywo”. Staramy się też wykorzystywać potencjał mediów społecznościowych – mówi Olek.

Marzenie na przyszłość: stworzyć platformę artystyczną: – Chcielibyśmy, aby strona Loca Bikes była swego rodzaju rowerową galerią sztuki, która dałaby lokalnym artystom możliwość zaprojektowania roweru i wystawienia go na sprzedaż. Dzięki temu nie tylko powstawałyby ciekawe projekty, ale także dawalibyśmy zdolnym artystom możliwość promowania się i zarabiania pieniędzy, robiąc wspaniałe rowery.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej