RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Świat mówi o Polakach w Jedwabnem, a wtedy nie było państwa polskiego”

– Gross, który nie jest historykiem, tylko socjologiem, napisał książkę o Jedwabnem. Popełnił tam błędy metodologiczne. Ja mówię, że to książka na zasadzie „jeden chłop drugiemu chłopu”. Ale poszło to w świat, do Ameryki i Izraela. Teraz trzeba było wstrzymać ekshumację, żeby prawda się nie wydała, że tam nie było 1,6 tys. zabitych Żydów. Widziałyśmy tę stodołę 5 na 6 metrów. Tam by się z trudem zmieściło 1,6 tys. krasnoludków – powiedziała w programie „Cztery strony” w TVP Info dr Ewa Kurek, historyk.

Szarek odpowiadał na pytania senatorów. Senat poparł jego kandydaturę na prezesa IPN

Jarosław Szarek uzyskał poparcie Senatu na objecie funkcji prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. By mógł formalnie objąć swój urząd, musi jeszcze...

zobacz więcej

Dr Kurek, historyk, która od 30 lat zajmuje się stosunkami polsko-żydowskimi, odniosła się do słów dr. Jarosława Szarka, który na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka stwierdził, że za zbrodnię na Żydach w Jedwabnem, w lipcu 1941 roku, odpowiadają Niemcy. Czy miał rację? – Z prawnego punktu widzenia na pewno tak. Ziemie te w 1941 roku były zajęte przez Niemców. Nic na ziemiach zajętych przez Niemców nie działo się bez zgody czy inspiracji Niemców – tłumaczyła.

Polski nie było

Kurek dodała, że o tym często się zapomina. – Mówią na świecie, że to Polacy i Polacy. Polskiego państwa wtedy nie było, najpierw tymi ziemiami władali Sowieci, a potem Niemcy – przypominała historyk.

Ewa Kurek skrytykowała obecne działania Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie. – Jak prokuratorzy mogą coś mówić na temat Jedwabnego, jeśli nie wiemy, ile osob zostało zamordowanych i czy w ogóle – pytała. – IPN powinien na nowo zająć się tą sprawą. W 2001 roku została wstrzymana ekshumacja w Jedwabnem, czyli rząd polski przerwał rzetelne badania historyczne i ponieważ niepotrzebnie wtrącił się w badania historyków, to przez 15 lat mamy festiwal kłamstw i fantazji na temat Jedwabnego – wskazywała.

Dążyć do prawdy

Według niej przez to obarcza się Polaków o ten mord. – Przez te 15 lat utrwaliła się ta prawda, powstał z naszych podatków film „Pokłosie”, który to utwierdzał, ale to nie znaczy, że my historycy nie mamy obowiązku dążyć do prawdy – dodała.

Dr Kurek podkreśliła też, że „wszyscy mieszkańcy są poranieni, że na dźwięk nazwy »Jedwabne« traktują ich w świecie jak morderców”.

– Trzeba zrobić ekshumację, powiedziałam to publicznie i wśród historyków pojawiły się głosy, że Kurek ma rację. Bardzo mnie to cieszy – zakończyła.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej