RAPORT

Pogarda

Pierwsze miodobranie na dachu KUL. Pszczoły zadomowiły się na dobre

Najnowsze

Popularne

Nietypowa uroczystość w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Odbyło się tam pierwsze miodobranie z pasiek ustawionych na dachu. Pracowite pszczółki wyprodukowały sporo miodu w zaledwie trzy tygodnie.

Pszczoły jak ludzie. Bywają egocentryczkami

Pszczoły są w pełni świadome otaczającej rzeczywistości i podobnie jak u ludzi ich zachowania kontrolowane są przez wewnętrzne pragnienia – wynika...

zobacz więcej

– Wydaje nam się, że miasto to teren pełny zanieczyszczeń, ale często pszczoły gorzej czują się na wsi, szczególnie w rejonie dużych gospodarstw, gdzie pola się pryska. Wbrew pozorom owady w mieście mają dużo pożywienia – tłumaczy ks. Tomasz Gałuszka, student KUL i opiekun uczelnianych uli w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim”.

Ks. Gałuszka przywiózł ule z rodzinnej pasieki w okolicach Jasła na Podkarpaciu. W każdym mieszka 40-50 tys. owadów. Wyprodukowany przez nie miód zostanie gruntownie przebadany w instytucie w Puławach. Jeżeli spełni wszystkie warunki, będzie wykorzystywany jako gadżet promocyjny – będzie rozdawany gościom odwiedzającym KUL i sprzedawany w uczelnianym barku.

Gałuszka wskazuje, że pasieki na dachu uniwersytetu nie służą tylko promocji, ale również edukacji. – Pszczoły giną na wielką skalę, coraz częściej się o tym mówi. Stawianie pasiek w miastach jest pewnego rodzaju budzeniem świadomości społeczeństwa, że te owady są nam bardzo potrzebne. Przede wszystkim do zapylania roślin. Bez nich nasza byłaby uboga, co ma wpływ na odporność i podatność na choroby – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej