SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Stan wyjątkowy w Turcji. Erdogan ogranicza prawa obywatelskie

Prezydent Tayyip Recep Erdogan ma obecnie pełnię władzy (fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDENTAL PRESS OFFICE)
Prezydent Tayyip Recep Erdogan ma obecnie pełnię władzy (fot. PAP/EPA/TURKISH PRESIDENTAL PRESS OFFICE)

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie całego kraju. Na razie na trzy miesiące. To efekt nieudanego zamachu stanu, który miał doprowadzić do jego obalenia.

Gulen wzywa USA do odrzucenia wniosku o jego ekstradycję do Turcji

Turecki kaznodzieja Fethullah Gulen, przeciwnik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, wezwał w środę USA, gdzie obecnie mieszka mieszka, do...

zobacz więcej

Decyzja daje prezydentowi pełnię władzy. W wystąpieniu zapewnił, że jest to zgodne z konstytucją. – Nie stoi to w sprzeczności z rządami prawa i wolnością. Zachód nie ma prawa krytykować naszej decyzji – podkreślił.

Erdogan tłumaczył, że stan wyjątkowy jest konieczny, żeby „zablokować ruch Gulena”. Oskarża bowiem przebywającego w USA duchownego Fethullaha Gulena o inspirowanie puczu. Jego domniemanych popleczników nazwał „terrorystami” i obiecał ich „usunięcie z kraju”. Przekonywał, że za rebelią mogły stać także obce kraje.

Czyszczenie armii

– Siły zbrojne znalazły się pod rozkazami rządu. Będą służyć zgodnie z linią rządu – oświadczył. – Sam będę służył jak prezydent oraz naczelny dowódca sił zbrojnych, żeby oczyścić armię z wirusa.

W ocenie prezydenta decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego nie będzie miała znaczącego wpływu na turecką gospodarkę. – Obniżenie ratingu przez agencję Standard & Poor’s i tak nie oddaje sytuacji ekonomicznej w kraju – dowodził. – Na rynku nie pojawią się żadne problemy z płynnością dostaw towarów. Nie porzucimy też dyscypliny fiskalnej.

Tureckie myśliwce ścigają nad morzem puczystów

Armia turecka poderwała w środę samoloty F-16 do pościgu za dwoma okrętami tureckiej straży przybrzeżnej, w których mogą znajdować się domniemani...

zobacz więcej

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że w wyniku próby puczu, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu, zginęło 208 osób (wcześniej informowano o ponad 290 ofiarach śmiertelnych). Wśród zabitych jest 145 cywilów, 60 policjantów i trzech żołnierzy, zaś rany odniosło 1491 osób.

Po stłumieniu rebelii władze przeprowadzają czystki, nie tylko w armii. 99 generałów czyli jedna trzecia tureckiej generalicji otrzymało formalne zarzuty w związku z puczem. Łącznie zatrzymano ponad 6 tysięcy żołnierzy. Aresztowano też dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Czystka

Z pracy zwolniono także 8 tysięcy policjantów, 21 tysięcy nauczycieli, kilkuset sędziów, czterech rektorów wyższych uczelni oraz kilka tysięcy urzędników ministerstwa spraw wewnętrznych, finansów, edukacji a nawet sportu. Nauczycielom akademickim zabroniono wyjeżdżać za granicę, a trzem milionom pracowników budżetówki cofnięto urlopy. Zamknięto też 626 instytucji edukacyjnych. Erdogan stwierdzi, że będą kolejne zatrzymania. – To jeszcze nie koniec – podkreślił.

Wartość tureckiej liry spadła dzisiaj do najniższej od 10 miesięcy. Za jednego dolara trzeba było zapłacić zaledwie 3 liry. Z kolei obroty na giełdzie w Stambule spadły od początku tygodnia o 8 procent.

źródło:
Zobacz więcej