RAPORT

Pogarda

Sądzili, że w hotelu jest Erdogan. Zobacz szturm puczystów [WIDEO]

W wyniku puczu śmierć poniosło ponad dwieście osób (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)
W wyniku puczu śmierć poniosło ponad dwieście osób (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Najnowsze

Popularne

Film, na którym widać moment szturmu puczystów na hotel w Marmarisie, opublikowała turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu. W hotelu miał przebywać prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Państwowe media: generał Ozturk przyznał się do organizacji puczu. Prywatni nadawcy temu zaprzeczają

Czy przyznanie Akina Ozturka zostało wymuszone?

zobacz więcej

Buntownicy spóźnili się. Poinformowany o próbie zamachu stanu prezydent natychmiast przerwał urlop i na pokładzie samolotu rządowego poleciał do Stambułu. Pojawiły się informacje, że myśliwiec puczystów miał ten samolot na celowniku.

Na nagraniu z hotelu słychać strzały. Widać, jak rebelianci skradają się do budynku, a potem wchodzą do pokojów hotelowych pozostawionych przez gości, którzy uciekli, gdy nastąpił szturm.W dobie mediów społecznościowych próba zamachu stanu w Turcji została uwieczniona na amatorskich filmach przez tysiące osób. Niektóre są wstrząsające. Widać na nich między innymi czołg rozjeżdżający auta na moście w Stambule.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył, że w wyniku próby puczu zginęło 208 osób. Wśród zabitych jest 145 cywilów, 60 policjantów i trzech żołnierzy. Rany odniosło 1491 osób. Yildirim dodał, że w związku z przewrotem zatrzymano dotychczas 7543 osoby, w tym 6038 żołnierzy. W wyniku czystek z pracy zwolniono niemal 3 tysiące sędziów i prokuratorów oraz ponad 8 tysięcy policjantów.

Po stłumieniu rebelii Erdogan oświadczył, że będzie domagał się przywrócenia kary śmierci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej