RAPORT

Pogarda

Niemcy: 17-letni Afgańczyk zaatakował siekierą pasażerów pociągu. Cztery osoby ciężko ranne

Do ataku doszło w niemieckim Wuerzburgu (fot.  PAP/EPA/KARL-JOSEF HILDENBRAND)
Do ataku doszło w niemieckim Wuerzburgu (fot. PAP/EPA/KARL-JOSEF HILDENBRAND)

Najnowsze

Popularne

Cztery osoby zostały ranne, w tym troje jest w stanie ciężkim, gdy w poniedziałek wieczorem mężczyzna zaatakował siekierą i nożem pasażerów pociągu w Wuerzburgu na południu Niemiec. Policja zastrzeliła napastnika. Ataku dokonał 17-latek afgańskiego pochodzenia – poinformowały lokalne władze. Linia kolejowa Wuerzburg - Heidingsfeld została zamknięta.

Niemcy uderzyli w dżihadystów. Dwa zatrzymania w Berlinie

„Akt przemocy będący zagrożeniem dla państwa” mieli szykować dwaj mężczyźni, zatrzymani w nocy z czwartku na piątek przez niemiecką policję. 28- i...

zobacz więcej

Do ataku doszło w pociągu kolei regionalnych, którym podróżowało około 25 pasażerów. Miejscowa policja podała, że cztery osoby są w stanie krytycznym, a jedna odniosła lżejsze obrażenia. 14 innych osób również potrzebowało pomocy lekarskiej, ale nie odniosły one ran. Wszyscy są w szoku.

Rzeźnia

Świadek zdarzenia opowiadał, że po ataku pociąg wyglądał „jak rzeźnia”, na podłodze była bowiem masa krwi. Relacjonował, że ofiary czołgały się po podłodze błagając o pomoc.

Minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann oświadczył, że ataku dokonał 17-letni Afgańczyk. Jego motywy nie są znane, ale policja jest przekonana, że działał sam, najpewniej zainspirowany podobnymi atakami. Niemieckie media informowały wstępnie nawet o 21 poszkodowanych.

Po ataku napastnik wysiadł na najbliższej stacji - Heidingsfeld. Tam natknął się na oddział specjalny policji biorący udział w innej akcji. Napastnik zaatakował funkcjonariuszy i został przez nich zastrzelony.

Afgańczyk przyjechał do Niemiec w marcu bez rodziców; przebywał w ośrodku w pobliskim Ochsenfurt, od dwóch tygodni mieszkał w rodzinie zastępczej. Odpowiadając na pytanie, czy sprawca działał z pobudek islamistycznych, szef bawarskiego MSW powiedział, że jeden z pasażerów zeznał, iż napastnik wołał „Allahu Akbar”. – Trzeba to sprawdzić – zaznaczył.

Po zdarzeniu zamknięto lokalną linię kolejową.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej