RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Baton Rouge strzelał wzorowy weteran z Iraku, „strateg wolności”

Gavin Long pełnił służbę w piechocie morskiej od 2005 do 2010 roku (fot.PAP/EPA/DAN ANDERSON)
Gavin Long pełnił służbę w piechocie morskiej od 2005 do 2010 roku (fot.PAP/EPA/DAN ANDERSON)

Najnowsze

Popularne

Napastnik z Baton Rouge w Luizjanie był sierżantem piechoty morskiej. Podczas półrocznej służby w Iraku przed siedmioma laty otrzymał kilka odznaczeń. W sieci przedstawiał się m.in. jako „strateg wolności”, „dietetyk”, pisarz i „doradca duchowy” – informuje BBC.

Strzelanina w Baton Rouge. Nie żyje trzech policjantów

Trzech policjantów zostało w niedzielę zastrzelonych, a trzech rannych w Baton Rouge w amerykańskim stanie Luizjana, gdzie na początku lipca...

zobacz więcej

Napastnika, który w niedzielę zastrzelił trzech policjantów w Baton Rouge w amerykańskim stanie Luizjana, zidentyfikowano jako 29-letniego czarnoskórego mężczyznę z Kansas City w Missouri.

Z danych udostępnionych przez Pentagon wynika, że Gavin Long, zabity po dokonanej masakrze przez funkcjonariuszy, pełnił służbę wojskową w piechocie morskiej od sierpnia 2005 roku do sierpnia 2010 roku.


W marines sprawował funkcję specjalisty ds. danych sieci komputerowych. Od czerwca 2008 roku do stycznia 2009 roku służył w Iraku, za co otrzymał kilka odznaczeń.

Amerykańskie władze nie podają na razie motywu, jakim mógł kierować się Long. BBC na swojej stronie internetowej podaje jednak, że sierżant, uważający się za rdzennego Amerykanina, zamieszczał w internecie filmy, w których oskarżał policję o złe traktowanie Afroamerykanów. Miał też należeć przez kilka lat do organizacji czarnych nacjonalistów – Nation of Islam, głoszącej nieufność do białych. Jak zauważa BBC, co najmniej jeden z zabitych przez niego policjantów był czarnoskóry.

„Moją religią jest sprawiedliwość”

W klipie zamieszczonym 10 lipca na YouTube Long nawoływał do walki z „opresorami”. W jednym z tweetów napisał, że Micah Johnson, który 7 lipca zastrzelił pięciu policjantów w Dallas, był „jednym z nas”. „Moją religią jest sprawiedliwość” – dodał. Johnson, podobnie jak Long, był weteranem wojennym.

Weteran mordował policjantów w Dallas z nienawiści do „białych”

Policja w Dallas podała nazwisko jednego z napastników, który brał udział w czwartkowej masakrze funkcjonariuszy. Snajperem okazał się 25-letni...

zobacz więcej

Cytowana przez brytyjskiego nadawcę AFP informuje z kolei, że w ubiegłym roku Long oficjalnie zmienił nazwisko na Cosmo Ausar Setepenra. Z najnowszych internetowych wpisów wynika, że uważał się za „doradcę” i „guru”. Na portalu Convoswithcosmo.com przedstawiał się m.in. jako „strateg wolności”, „dietetyk”, pisarz i „doradca duchowy” – podaje BBC.

Książki dostępne w internecie

Ostatnio podkreślał, że nie należy do żadnej organizacji. W sieci zwierzał się również, że podróżując po Afryce uczył się od tubylców i „uzdrowicieli” „praktyk duchowych”. Książki autorstwa Setepenry są dostępne w internecie – sprawdziła BBC.

Montrell Jackson, jeden z policjantów zabitych przez Longa (fot. PAP/EPA/BATON ROUGE POLICE DEPARTMENT)
Montrell Jackson, jeden z policjantów zabitych przez Longa (fot. PAP/EPA/BATON ROUGE POLICE DEPARTMENT)

Long był żonaty. Studiował przez pewien czas na uniwersytecie w Alabamie. W ostatnim tweecie napisał m.in: „Fakt, że budzisz się codziennie nie świadczy o tym, że żyjesz. A kiedy gubisz swoje ciało, nie znaczy, że umierasz”.

Do strzelaniny doszło w nocy z soboty na niedzielę niedaleko głównej siedziby policji w Baton Rouge, które w ostatnich tygodniach stało się sceną napięć na tle rasowym między społecznością afroamerykańską a policją. Po zabiciu 5 lipca 37-letniego Altona Sterlinga przez białych funkcjonariuszy w mieście zaczęły wybuchać brutalnie tłumione protesty przeciw przemocy ze strony stróżów prawa. Miały one miejsce także podczas weekendu, kiedy to setki osób zebrały się przed siedzibą policji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej