Ziobro uderza w lichwę. Nie będzie pobłażania dla „cwaniaków i brutalnych przestępców”

Nowelę ustawy o notariacie, która zakłada nagrywanie czynności notarialnych, zapowiada minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że chodzi o zwalczanie lichwiarskich pożyczek, które doprowadzają wielu ludzi do tragedii; wielu z nich ląduje na bruku.

„Zabrał mi wszystko, co miałam”. Lichwiarz żąda 358 tys. zł od emerytki

Po wyroku szczecińskiego sądu emerytka ze Szczecina ma do zapłacenia 358 tys. zł odsetek za pożyczkę w wysokości 2 tys. zł, której, jak twierdzi,...

zobacz więcej

W poniedziałek Ziobro powiedział dziennikarzom, że ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w tego typu sprawach kończy się albo odmową śledztwa, albo jego umorzeniem. – Ci ludzie pozostają sami ze swym problemem – dodał minister. Według Ziobry skuteczną ochroną bezpieczeństwa Polaków będą zmiany prawa, w tym nagrywanie czynności notarialnych.

W Kodeksie karnym ma się zaś pojawić zapis o odpowiedzialności karnej od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tego, „kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne, niepozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, żąda od niej odsetek, wynagrodzenia lub jakiegokolwiek innego świadczenia pieniężnego z tytułu udzielenia świadczenia, o łącznej wartości przekraczającej równowartość należnych odsetek maksymalnych”.

Ziobro podziękował też obecnej na konferencji senator Lidii Staroń, która, jak mówił, jest bardzo zasłużona w walce z patologią lichwy. Minister sprawiedliwości podkreślił, że „ogromna ludzka krzywda, jest wynikiem bezkarności cwaniaków, brutalnych przestępców, którzy przy pomocy pożyczek lichwiarskich doprowadzają tysiące ludzi do stanu całkowitej bezradności”.

Nie udało się wstrzymać eksmisji. 76-latka nieświadomie przepisała mieszkanie

Mieszkańcy bloku przy ul. Tarnowieckiej w Warszawie przez godzinę próbowali zablokować eksmisję. Po kilkudziesięciu minutach komornikowi wraz...

zobacz więcej

RPO za nagrywaniem notariuszy

W czerwcu RPO Adam Bodnar opowiedział się w liście do Krajowej Rady Notarialnej za nagrywaniem czynności notarialnych - aby lepiej chronić interesy stron, np. w sytuacji utraty mieszkania w wyniku zawierania niekorzystnych umów pożyczkowych. Samorząd środowiska jest gotowy uczestniczyć w ewentualnych pracach nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi - mówiła wtedy rzeczniczka KRN, notariusz Barbara Nintza.

Dodawała, że sama propozycja nagrywania czynności notariuszy jest dość ogólna i wymagałaby doprecyzowania, m.in. co do tego, które czynności miałyby być nagrywane. Nintza podała, że toczy się kilka postępowań notarialnych sądów dyscyplinarnych wobec notariuszy co do spraw, które były przedmiotem pisma RPO.

źródło:
Zobacz więcej