RAPORT

Pogarda

Nieudany pucz w Turcji. Prezydent wzywa do obrony demokracji, sztab pod kontrolą władz

Sytuacja w Turcji powoli wraca do normalności (fot. PAP/EPA/STR)
Sytuacja w Turcji powoli wraca do normalności (fot. PAP/EPA/STR)

Najnowsze

Popularne

– Sytuacja w kraju po próbie wojskowego przewrotu jest całkowicie pod kontrolą – powiedział w sobotę, w Ankarze premier Turcji Binali Yildirim. Prezydent Recep Tayyip Erdogan rozesłał z kolei SMS-y na wszystkie telefony komórkowe w Turcji, wzywając obywateli, aby „stanęli w obronie” demokracji i pokoju. W piątkowy wieczór część wojska próbowała przejąć władzę w Turcji i odsunąć od niej prezydenta Erdogana. Plan zakończył się fiaskiem. Biuro prezydenta Turcji poinformowało, że liczba ofiar nieudanego zamachu stanu wzrosła do 265. Jest wśród nich 161 cywilów, w tym 20 uczestników puczu i 104 wojskowych spiskowców.

Chaos w Turcji po puczu. Czołgi na ulicach, niemal dwustu zabitych

– To były regularne walki między służbami bezpieczeństwa a armią. Było naprawdę groźnie – przekonywał na antenie TVP Info dr Wojciech Szewko,...

zobacz więcej

Premier poinformował, że członkowie tzw. równoległej struktury (tak rząd nazywa swych przeciwników, zwolenników mieszkającego w USA od 1999 roku islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, oskarżonego przez władze w Ankarze o organizację przewrotu) są już w rękach tureckiego wymiaru sprawiedliwości.

Wyraził opinię, że każdy kraj, który stoi za Gulenem, nie może być przyjacielem Turcji.

– Gulen to przywódca organizacji terrorystycznej. Jeśli jakiś kraj ukrywa terrorystę, to kraj ten nie jest przyjacielem Turcji – powiedział turecki premier, nie wymieniając USA, sojusznika Ankary w ramach NATO.

Ciemna plama

Próbę zamachu nazwał „ciemną plamą na tureckiej demokracji” i zaapelował do Turków, aby wyszli w sobotę wieczorem na główne place miast z flagami.

Prosił o to też prezydent Recep Tayyip Erdogan, który rozesłał w sobotę SMS-y na wszystkie telefony komórkowe w Turcji, wzywając obywateli, aby „stanęli w obronie” demokracji i pokoju. W wiadomości rozesłanej przez tureckiego prezydenta wezwano ludzi, by wyszli na ulice przeciwko „wąskim kadrom” armii, które zorganizowały przewrót.

Erdogan potępia „zdradę” i oskarża swoich przeciwników

Prezydent Erdogan potępił w sobotę „zdradę”, której – jak powiedział – dopuścili się puczyści i oskarżył ich o działania z inspiracji jego wroga...

zobacz więcej

Erdogan oskarżył spiskowców o to, że mieli zamiar go zabić, i przystąpił do czystek w siłach zbrojnych. – Zapłacą wysoką cenę za to, co się stało – oświadczył. Jak oznajmił, „powstanie jest darem od Boga, ponieważ będzie powodem do wyczyszczenia armii”.

Przywódcy największych wspólnot religijnych w Turcji w wydanym oświadczeniu potępili próbę wojskowego zamachu stanu.

Blisko końca walk

Turecki wywiad podał w sobotę, że działania przeciwko uczestnikom nieudanego puczu wojskowego w Turcji zostały w znacznym stopniu zakończone, ale pojedyncze operacje potrwają jeszcze kilka godzin. Policja zatrzymała m.in. około 100 żołnierzy w bazie lotniczej Incirlik na południowym wschodzie kraju.

Dostęp do bazy został zamknięty, nikt nie może się do niej dostać ani jej opuścić - poinformował w sobotę konsulat USA w Adanie. Według tego źródła odcięto dostawy prądu do bazy. Siły powietrzne USA dokonują z bazy Incirlik uderzeń na bojowników Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku

Wiadomo już, że sytuacja w naczelnym dowództwie została opanowana. Tureckie siły bezpieczeństwa zakończyły w siedzibie sztabu generalnego operację przeciwko spiskowcom, którzy stali za nieudanym zamachem stanu przeprowadzonym ostatniej nocy - podała stacja telewizyjna CNN Turk.

Są też pierwsze decyzje administracyjne w następstwie nieudanego puczu. Wysoka Rada Sędziów i Prokuratorów (HSYK) usunęła w sobotę ze stanowisk 2745 sędziów - poinformowała w prywatna turecka telewizja NTV.

Zwolniono także pięciu członków HSYK - podała turecka państwowa agencja prasowa Anatolia. Licząca 22 osoby HSYK jest organem dyscyplinarnym tureckiego wymiaru sprawiedliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej