USA i NATO wzywają strony konfliktu do respektowania prawa

W Turcji doszło do wojskowego zamachu stanu (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Prezydent USA Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry wezwali w nocy z piątku na sobotę wszystkie strony konfliktu w Turcji do poparcia wybranego w drodze wyborów rządu. Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował o „pełne respektowanie” tureckiej konstytucji i instytucji demokratycznych.

Chaos w Turcji po puczu. Czołgi na ulicach, niemal dwustu zabitych

– To były regularne walki między służbami bezpieczeństwa a armią. Było naprawdę groźnie – przekonywał na antenie TVP Info dr Wojciech Szewko,...

zobacz więcej

W opublikowanymn oświadczeniu Stoltenberg wyraził poparcie dla prezydenta Tayyipa Erdogana i jego rządu. Podkreślił, że Turcja jest „cennym członkiem NATO”.

„Właśnie rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu. Pilnie i z troską obserwuję wydarzenia w tym kraju. Apeluję o spokój i powściągliwość oraz pełne respektowanie tureckiej konstytucji i instytucji demokratycznych” – głosi oświadczenie Stoltenberga.

Przywódcy USA apelują

Prezydent USA Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry wezwali strony konfliktu do powściągliwości, unikania przemocy i rozlewu krwi. Kerry zapewnił, że Departament Stanu skupi się na zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom USA w Turcji.

O poparciu dla tureckich władz poinformował na Twitterze również niemiecki rząd. „Demokratyczny porządek musi być przestrzegany” – napisano. Apel rosyjskiego MSZ

Rosja wezwała Turków, aby unikali rozlewu krwi. Mówił o tym szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Zaapelował też do swoich rodaków przebywających w Turcji, by bez potrzeby nie wychodzili z domów.

źródło:
Zobacz więcej