SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Pokemony można znaleźć w... Auschwitz? Muzeum oburzone

Muzeum Auschwitz (fot. Scott Barbour/Getty Images)
Muzeum Auschwitz (fot. Scott Barbour/Getty Images)

– Działanie gier takich jak Pokemon Go w Miejscu Pamięci Auschwitz narusza pamięć ofiar niemieckiego obozu – podkreślił w czwartek rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Zaapelował, by producenci uniemożliwili używania tego typu miejsc w zabawie. Gra Pokemon Go, polegająca na poszukiwaniu wirtualnych pokemonów w realnym świecie, cieszy się coraz większą popularnością. Niestety często dochodzi do kuriozalnych sytuacji...

Zaraźliwa jak wirus. Gra „Pokemon Go” sieciowym fenomenem

Gra jest dostępna w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Wkrótce będzie ją można ściągnąć w innych krajach. Zdaniem graczy produkcja...

zobacz więcej

– Jest to bez wątpienia rzecz niestosowna. Autentyczny teren byłego obozu upamiętnia wszystkie osoby, które tu cierpiały, były odczłowieczane i mordowane: Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i innych. Prosimy producentów takich gier o wyłączanie terenu Miejsca Pamięci Auschwitz i innych podobnych miejsc - teraz i w przyszłości – powiedział Bartyzel.

Poszukiwania pokemonów

W grze Pokemon Go świat realny przenika się z wirtualnym. Jej uczestnicy poszukują stworków, tzw. pokemonów i przedmiotów znanych niegdyś z japońskich kreskówek. Te są ukryte są w różnych miejscach.

Dziennik „Rzeczpospolita” podał, że duży problem z grą ma waszyngtońskie Muzeum Holokaustu. W budynku znajdują się trzy miejsca, w których gracze mogą wylosować darmowe przedmioty.

Nieprzemyślane miejsca

Gazeta zacytowała dyrektora ds. komunikacji Andrew Hollingera, który powiedział, że instytucja szuka rozwiązania, by wykluczyć placówkę z gry. W sieci pojawiły się także zdjęcia, które wskazują, że stwora można odnaleźć w Muzeum Auschwitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

źródło:

Zobacz więcej