RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Miliard euro na miejsca pracy dla uchodźców. Nowy projekt niemieckiego rządu

Na decyzję o przyznaniu azylu czeka w Niemczech kilkaset tysięcy uchoddźców (fot. PAP/EPA/EDVARD MOLNAR)
Na decyzję o przyznaniu azylu czeka w Niemczech kilkaset tysięcy uchoddźców (fot. PAP/EPA/EDVARD MOLNAR)

Niemiecki rząd zdecydował o stworzeniu stu tysięcy miejsc pracy dla imigrantów oczekujących na rozpatrzenie przez Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) ich wniosków o przyznanie azylu. W ciągu najbliższych trzech lat projekt ma pochłonąć miliard euro.

Coraz mniej uchodźców przybywa do Niemiec. Czerwiec rekordowy

Fala migrantów ciągnących do Niemiec wyraźnie opada. W czerwcu policja zarejestrowała 4,9 tys. osób starających się o status azylanta bądź uchodźcy...

zobacz więcej

Minister pracy i spraw socjalnych Andrea Nahles (SPD) przekonywała, że stworzenie uchodźcom możliwie wcześnie szansy na zapoznanie się z niemieckim rynkiem pracy jest decyzją „słuszną i ważną”. Koordynacją programu zajmie się Federalna Agencja Pracy. Ma ruszyć już w sierpniu.

Władze zakładają, że oferty pracy przeznaczone będą przede wszystkim dla imigrantów, którzy muszą się liczyć z dłuższym okresem oczekiwania na decyzję o przyznaniu azylu. W pierwszej kolejności rozpatrywane są wnioski uciekinierów z Syrii i innych krajów, w których toczy się wojna. Inni wnioskodawcy muszą czekać na rozpatrzenie wniosku i ewentualnego odwołania przez wiele miesięcy, a nawet lat.

BAMF, który zajmują się weryfikacją migrantów, został w minionych miesiącach wzmocniony finansowo i personalnie, ale wciąż nie radzi sobie z liczbą wniosków. Nadal kilkaset tysięcy zgłoszeń z poprzednich lat czeka na rozpatrzenie.

W ubiegłym roku do Niemiec przedostało 1,1 miliona uchodźców, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Niekontrolowany ich napływ przyczynił się do gwałtownego spadku poparcia dla kanclerz Angeli Merkel, zaś wzrostu dla skrajnej prawicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej