Rafalska: 5 mld zł z programu 500+ trafiło do rodzin

Ponad 2,6 mln wniosków i 5 mld zł, które trafiło do polskich rodzin, to efekt program rządu PiS „Rodzina 500+”. Program ruszył 1 kwietnia, dziś o jego sukcesie mówiła premier Beata Szydło, a także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i minister finansów Paweł Szałamacha.

Rafalska o 500+: jesteśmy w ryzach dyscypliny finansowej

– Chcemy promować dzietność, to jest inwestycja, świetna inwestycja, o której pani premier zawsze mówiła, że jest to inwestycja w rodzinę, o...

zobacz więcej

- Kto krytykuje program Rodzina 500 plus, nie ma wyobraźni albo jest bezdusznym technokratą - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji podsumowującej pierwsze trzy miesiące programu wypłat 500 zł na dziecko.

Dodała, że wsparcie polskiej rodziny jest priorytetem tego rządu. Zdaniem Beaty Szydło, na polskiej prowincji można dziś usłyszeć historie z życia wzięte.

- O tym, że rodziny mogą wreszcie myśleć o własnym mieszkaniu, że matki nie muszą w wiejskim sklepie kupować na zeszyt. To nie są historie z filmów - dodała. Premier zapowiedziała, że programów wsparcia rodzin będzie jeszcze więcej.

Do rodzin trafiło już 5 mld zł

W ciągu pierwszych trzech miesięcy programu do gmin wpłynęło 2 mln 620 tys. wniosków, z czego co piąty przez internet. Jak powiedziała minister Rafalska, największy odsetek złożonych wniosków przypadł na województwa: świętokrzyskie i lubelskie - 56 proc., podlaskie - 54 proc., podkarpackie - 53 proc. oraz warmińsko-¬mazurskie - 53 proc.

- Tylko w ciągu czterech pierwszych dni złożono 40 proc. wszystkich wniosków - mówiła Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Już po pierwszym tygodniu wpłynęło 7 na 10 ze wszystkich wniosków dotychczas złożonych w programie.

Minister Rafalska dodała, że aż 3,2 mln polskich dzieci skorzystało już z programu, a już 5 mld złotych trafiło do rodzin.

Ponad milion wniosków w programie „Rodzina 500 plus”

– Wiem, że wpłynęło ponad 800 tys. wniosków, w tym drogą elektroniczną 280 tys. – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej...

zobacz więcej

0,01 proc.spraw o wypłatę w formie rzeczowej

– W przypadku jednej setnej procenta świadczeń wychowawczych dla rodzin przeprowadzono wypłatę 500 plus w formie rzeczowej, a nie pieniężnej – mówiła minister Rafalska. – Były 254 takie przypadki od początku obowiązywania programu – podała.

Rafalska dodała, że w przypadku pieczy zastępczej nad dziećmi jest prawie 100 proc. zrealizowanych świadczeń i wydanych decyzji.

Podsumowując dane przedstawione na środowej konferencji minister przypomniała, że do 1 lipca wnioski złożyło 97 proc. uprawnionych rodzin. Według badań opinii publicznej, o programie słyszało 98 proc. Polaków, a 80 proc. orientuje się o co w nim chodzi – podała minister. – Rodziny wiedząc o tym składały wnioski – zaznaczała.

Powiedziała, że sprawdził się kanał elektronicznego składania wniosków o świadczenie - skorzystało z tej drogi 20 proc. uprawnionych do ich otrzymania.

„Każda rodzina ma się czuć bezpiecznie”. Ruszył program Rodzina 500+; 70 tys. wniosków przez internet

zobacz więcej

„Polacy zapomną, że można kupować na zeszyt”

- Myślę, że dzisiaj rodziny czują się bardziej bezpieczne materialne. Mam nadzieję, że Polacy zapomną, że można było kupować na zeszyt, że firmy pożyczkowe, tzw. chwilówki, będą miały w polskiej rzeczywistości trudności ze swoim dalszym funkcjonowaniem, że rodziny nie będą musiały korzystać z wysoko oprocentowanych kredytów zmuszane różnymi sytuacjami losowymi - podsumowała Rafalska.

„Rodzina 500 plus” pozytywem dla gospodarki

– Są pieniądze na program „Rodzina 500 plus” – zadeklarował minister finansów Paweł Szałamacha, podsumowując pierwszy kwartał składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Minister finansów dodał, że realizacja programu możliwa jest dzięki zwiększeniu dochodów podatkowych budżetu.

Finansowanie programu „Rodzina 500 plus” będzie zapewnione zarówno w budżecie na rok bieżący, jak i przyszły. Szałamacha dodał, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość utrzyma władzę, to program będzie miał finansowanie także w kolejnych latach. Jak zauważył minister to ważne w kontekście zawirowań na rynkach finansowych po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Szef resortu finansów podkreślił, że program „Rodzina 500 plus” będzie miał pozytywne skutki dla gospodarki. Według szacunków MF Ministerstwo świadczenia wychowawcze pozwolą zwiększyć wzrost gospodarczy o pół punktu procentowego.

Program "500+" ponad 2,6 mln wniosków i 5 mld zł. u polskich rodzin (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Ziobro: „500 zł na dziecko” to nie było hasło wyborcze, tylko szczere zobowiązanie

Solidarna Polska nie zgodzi się na odstąpienie od programu „500 zł na dziecko”. – Są sprawy, które musimy zrealizować w pierwszej kolejności. To...

zobacz więcej

Inwestycja w rozwój polskich rodzin

Zgodnie z programem Rodzina 500+ rodzinom, niezależnie od dochodów, wypłacane będzie świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko – do ukończenia przez nie 18 lat.

W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.

Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Wnioski należy składać w gminach, raz do roku.

Ustawa realizuje aktywną politykę prorodzinną. Program Rodzina 500+ jest inwestycją w rozwój polskich rodzin, która poprawi ich sytuację materialną oraz sytuację demograficzną w kraju. Rząd przewiduje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a świadczenie wychowawcze otrzyma ponad 3,7 mln dzieci. W 2016 r. z budżetu państwa na ten cel trafi ponad 17 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej