RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zarobili miliony na fikcyjnym handlu żywnością. Sielankę przerwała policja

Policjanci zabezpieczyli u członków gangu m.in. 7 luksusowych aut (fot.cbśp)
Policjanci zabezpieczyli u członków gangu m.in. 7 luksusowych aut (fot.cbśp)

Kolejny gang wyłudzający zwrot podatku VAT rozbili policjanci CBŚP współpracujący z funkcjonariuszami kontroli skarbowej i prokuratury. Na fikcyjnych transakcjach handlu artykułami spożywczymi, grupa z Zachodniego Pomorza zarobiła, co najmniej kilkanaście milionów zł. Podczas zatrzymań oszustów, zabezpieczono luksusowe samochody warte ponad 2 mln zł i przejęto ok. 1,2 mln zł ukrytych na kontach bankowych.

Paliwowy przekręt na wielką skalę. Wpadła szajka, która wyłudzała VAT

Podatek VAT w wysokości przynajmniej 12,5 mln zł miała wyłudzić na nielegalnym handlu paliwem zorganizowana grupa przestępcza rozbita przez...

zobacz więcej

Policjanci CBŚP ze Szczecina wraz z lokalnym Urzędem Kontroli Skarbowej uderzyli w gang zajmujący się wyłudzaniem podatku VAT na znaczną skalę. – Przeprowadzona wspólnie akcja objęła kilkanaście osób i firm funkcjonujących na terenie pięciu województw. Zatrzymano 15 osób, z czego 9 zostało aresztowanych. Szacowane straty Skarbu Państwa to prawie 20 mln złotych – mówi tvp.info kom. Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Śledczy z zachodniopomorskiej Prokuratury Regionalnej wraz z funkcjonariuszami CBŚP i UKS ustalili, że grupa działała co najmniej od dwóch lat. Jej organizatorzy kontrolowali kilkanaście spółek w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwa te uczestniczyły w fikcyjnych transakcjach, w tym dostawach wewnątrz Wspólnoty, które umożliwiały grupie przestępczej przejęcie, bądź wyłudzenie zwrotu podatku VAT.

Wyłudzali VAT w Polsce i Europie. CBŚP rozbiła grupę przestępczą

Aż 60 podmiotów wystawiających fikcyjne faktury na terenie kraju i za granicą ujawnili policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji. Jednocześnie...

zobacz więcej

Kawa dla gangu

Policjanci zabezpieczyli u członków gangu 7 luksusowych aut o wartości ok. 2 mln zł, w tym m.in. porsche. Dzięki współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej zablokowano na rachunkach firm zamieszanych w oszustwo i kontach członków bandy 1,2 mln złotych.

Od kilku lat policja i UKS obserwują wzrost ilości przestępstw „vatowskich” wykorzystujących obrót produktami spożywczymi. Jednym z przebojów gangów ekonomicznych jest fikcyjny handel np. kawą mieloną. Za sprawą fikcyjnego łańcuszka kolejnych odbiorców, towar mający opuścić granice naszego kraju, zostaje w nim i jest sprzedawany na naszym rynku po zaniżonej cenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej