RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wyłudzenia w spółkach Grupy PKP? Jest śledztwo prokuratury

Zawiadomienie złożył resort infrastruktury (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Zawiadomienie złożył resort infrastruktury (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Stołeczna prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie wydatków na usługi doradcze i eksperckie w grupie PKP. Śledczy przyjrzą się kosztom ponoszonym w latach 2012-14. Zawiadomienie w tej sprawie w kwietniu złożyło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

CBA sprawdza przetargi w stołecznej straży miejskiej i spółkach PKP

Trwa wielka ofensywa CBA. Tym razem agenci wkroczyli do siedziby stołecznej Straży Miejskiej oraz biur spółek kolejowych. – To działania związane z...

zobacz więcej

– Postępowanie dotyczy wyrządzenia w latach 2012-2014 znacznej szkody majątkowej poprzez nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez osobę upoważnioną do zajmowania się sprawami majątkowymi lub do prowadzenia spraw podmiotów gospodarczych Grupy PKP w związku z dokonywaniem wydatków na usługi doradcze i eksperckie – wyjaśnił prok. Przemysław Baranowski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Dochodzeniem objęto trzy spółki – PKP S.A., PKP Intercity S.A. oraz PKP Informatyka Sp. z o.o. – Każda spółka stanowi odrębny wątek śledztwa – wyjaśnił Baranowski.

Do pięciu lat więzienia

Podstawą śledztwa jest artykuł Kodeksu karnego regulujący tzw. przestępstwo menedżerskie. Mówi on, że osobie zobowiązanej na podstawie ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą spółki, która „przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową” grozi do pięciu lat więzienia.

NIK ostro o Grupie PKP: kosztowne Pendolino, niekorzystna prywatyzacja

Pociągi Pendolino, prywatyzacja spółek i restrukturyzacja – znalazły się na liście z nieprawidłowościami w Grupie PKP, opublikowanej w raporcie...

zobacz więcej

Resort infrastruktury złożył zawiadomienie w kwietniu po kontroli NIK w spółkach PKP S.A., PKP Intercity S.A., PKP Energetyka S.A. oraz PKP Informatyka Sp. z o.o. Wskazano, że w przypadku sześciu umów (10 proc. spośród liczby umów skontrolowanych), na które wydatkowano 841,2 tys. zł, stwierdzono, iż ich wyniki nie zostały wykorzystane przez zleceniodawców.

Możliwe nadużycia

„Zachodzi, więc podejrzenie, że przy zawieraniu tego rodzaju umów wyrządzono zlecającym je spółkom znaczną szkodę majątkową, będącą skutkiem nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez osoby upoważnione do zajmowania się sprawami majątkowymi i prowadzenia spraw spółek” – ocenił resort.

Z raportu NIK wynika, że w latach 2012-14 w spółkach objętych kontrolą zawarto 1029 umów na usługi doradcze i eksperckie, na które wydano ponad 171 mln zł. Inspektorzy zbadali 68 umów, za które zapłacono ok. 24 mln zł.

Byli członkowie zarządu PKP w latach 2012-14: były prezes Jakub Karnowski, Piotr Ciżkowicz i Jarosław Bator bronią się, że działania PKP S.A. w badanym zakresie zostały ocenione przez NIK pozytywnie, pomimo przedstawionych w raporcie zastrzeżeń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej