SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Bułka z żołądkiem zamiast hamburgera. Mieszkańcy Florencji walczą z fast foodami

Mieszkańcy Florencji na placu przed katedrą będą jeść i protestować (fot. 12019/pixabay)
Mieszkańcy Florencji na placu przed katedrą będą jeść i protestować (fot. 12019/pixabay)

„Un Lampredotto Pride” – tak nazywa się manifestacja, którą postanowili zorganizować mieszkańcy Florencji, by zaprotestować przeciwko inwazji fast foodów. Florentyńczycy skrzyknęli się w mediach społecznościowych, żeby nie dopuścić do powstania lokalu McDonald’sa na zabytkowym placu tuż przy słynnej katedrze z monumentalną kopułą Brunelleschiego. Nie chcą degradacji placu. Protest już 13 lipca.

.

zobacz więcej

Lampredotto, czyli kanapka z wołowym żołądkiem, to popularny w Toskanii, a zwłaszcza we Florencji przysmak, z którego tamtejsi smakosze są bardzo dumni.

„Protest pokojowy, sympatyczny i florentyński z ducha. Lampredotto Pride będzie manifestacją przeciwko McDonald's i degradacji centrum Florencji. Przygotowują go obywatele” – głosi oświadczenie organizatorów.

Poproszono każdego, kto postanowi dołączyć się do protestujących, by 13 lipca o godz. 20 przyniósł na plac przy katedrze Santa Maria del Fiore (czyli Duomo) typowe toskańskie danie. „Może to być panzanella (sałatka z m.in. pomidorów i białego toskańskiego chleba), pappa al pomodoro (słynna, gęsta toskańska zupa pomidorowa), flaki po florentyńsku (z pomidorami) albo lampredotto (kanapka z wołowym żołądkiem). W planie jest robienie zdjęć toskańskich potraw, jedzenie i pogawędki.

Najlepsza restauracja świata jest we włoskiej Modenie

Zaciszna Osteria Francescana, którą prowadzi Massimo Bottura, przez dwa lata zajmowała drugie miejsce na liście 50 najlepszych restauracji świata....

zobacz więcej

Obietnice burmistrza

Na spotkanie przy słynnym Duom zaproszono burmistrza Florencji Daria Nardellę, odpowiedzialnego za rozwój ekonomiczny miasta Giovanniego Bettariniego oraz szefa włoskiego McDonald's – Roberta Masiego.

Nardella zapewniał wielokrotnie, że zrobi wszystko, by lokal Mc Donald's nie powstał tuż przy Duomo. Natomiast Masi twierdzi, że władze miasta nie mogą cofnąć raz wydanego pozwolenia, ponieważ będzie to niezgodne z prawem.

Kanapki z lampredotto można kupić w całej Florencji (fot.  Alessandro Scarcella)
Kanapki z lampredotto można kupić w całej Florencji (fot. Alessandro Scarcella)

Kilka słów o lampredotto

To kanapka, która łączy biznesmenów i robotników. W porze obiadowej można zobaczyć, jak mieszkańcy Florencji oblegają kioski na czterech kółkach, zwane banchini dei trippai, by kupić kanapkę. Turyści też próbują i zajadają ze smakiem.

Florentyńczycy tłumaczą, że lampredotto robi się z najszlachetniejszej części wołowego żołądka, czyli trawieńca. Mięso jest delikatne, chude i łatwostrawne, a także bogate w białko – lampredotto chętnie jest podawane dzieciom.

Lampredotto jest gotowane w wodzie z dodatkiem cebuli, selera naciowego, pietruszki, pomidorów i czosnku. Musi być miękkie. Potem, na oczach klientów, jest krojone na cieniutkie paseczki. Podawane jest w białej, toskańskiej bułce (bez soli). Mięso polewa się oliwą i posypuje pieprzem. Wnętrze bułki jest często posmarowane tradycyjnym, zielonym sosem na bazie pietruszki, czosnku, sardeli i kaparów.

Najlepsze lampredotto można kupić w Nerbone (działa od końca XIX w.) w Mercato Centrale, wielkiej hali, zabytkowej hali, która jest położona niedaleko głównego dworca kolejowego we Florencji. A przy pizza Berdnardo Tanucci kanapki sprzedaj pan Aurelio, który nazwał królem lampredotto.

źródło:
Zobacz więcej