Raport

#FabrykahejtuPO

Sensacyjne odkrycie: archeolodzy znaleźli cmentarzysko przodków Goliata

Groby i szkielety Filistynów są doskonale zachowane (fot. PAP/EPA/JIM HOLLANDER)

Archeolodzy odkryli na terenie Izraela cmentarzysko starożytnych Filistynów, z których wywodził się biblijny Goliat zabity przez Dawida. Teraz będzie można się więcej dowiedzieć o tajemniczym ludzie, wspominanym m.in. w Biblii. Nigdy dotąd nie udało się znaleźć miejsc pochówku Filistynów.

Nastolatek dokonał odkrycia archeologicznego. Nawet nie ruszył się od biurka

15-letni Kanadyjczyk najpewniej odkrył zaginione miasto Majów. William Gadoury nie uczestniczył jednak w wyprawie do Meksyku. Odkrycia dokonał...

zobacz więcej

Cmentarz znaleziono poza murami starożytnego miasta Aszkelonu na południu Izraela. Było ono jednym z pięciu najważniejszych filistyńskich miast. Nekropolia jest oceniana na ok. 3 tys. lat. Znaleziono tam ok. 200 dobrze zachowanych szkieletów. W grobach jest biżuteria, broń, naczynia.

– Dzięki odkryciu tego cmentarza dowiemy się wielu nowych rzeczy o Filistynach – powiedział prof. archeologii Daniel Master z Wheaton College, który jest w gronie badaczy cmentarzyska. Jak dodaje, do tej pory udało się ustalić wiele szczegółów z życia Filistynów, ale dopiero teraz można ich „naprawdę zobaczyć”. Jak dodał, może wreszcie uda się wyjaśnić zagadkę pochodzenia Filistynów.

Naukowcy przypuszczają, że po dokładnym zbadaniu cmentarzyska, trzeba będzie zrewidować wiele z dotychczasowych poglądów na temat Filistynów. W planach jest m.in. dokładana analiza ich DNA.

– Filistyni zawsze mieli złą prasę, a to odkrycie rozwieje wiele mitów – powiedział „The Independent” Lawrenc Stager, który od 30 lat pracuje na wykopaliskach w okolicach Aszkelonu. Filistyni uważani byli przez wieki za barbarzyńców.

źródło:
Zobacz więcej