Polacy masowo sprowadzają samochody. Efekt programu 500 plus?

Więcej Polaków zaczęło kupować auta (fot. flickr.com/ David Brown)

Kto wie, czy „500 plus” nie napędza... motoryzacji. W pierwszym półroczu sprowadzono do Polski rekordową liczbę starych aut. Eksperci widzą w tym efekt uboczny rządowego programu wsparcia rodzin – pisze „Rzeczpospolita”.

Po 6 latach spadków wzrośnie sprzedaż aut

Europa zmierza ku zakończeniu sześcioletniego okresu spadku sprzedaży samochodów, ponieważ liczba nowo rejestrowanych pojazdów wzrośnie w 2014 roku...

zobacz więcej

W pierwszych sześciu miesiącach roku Polacy sprowadzili prawie pół miliona starych samochodów, o 16,3 proc. więcej niż rok wcześniej. To nowy rekord półrocza.

Ile tych samochodów?

– Wszystko wskazuje na to, że w tym roku po raz pierwszy w imporcie aut używanych „pęknie” milion – mówi Dariusz Balcerzyk, ekspert Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.

Po analizie danych – pisze gazeta – wyraźnie widać, że zwiększa się w imporcie udział aut najstarszych, liczących ponad dziesięć lat. Największym powodzeniem cieszą się volkswageny, fordy, renault i ople.

Zdaniem ekspertów widać na rynku przyspieszenie w imporcie używanych aut od czasu, kiedy stało się pewne, że w życie wejdzie program 500+. Auta zaczęli kupować nowi klienci, których wcześniej nie było na nie stać. Potwierdzają to autokomisy.

źródło:

Zobacz więcej