RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy nacjonaliści wymordowali 100 tys. Polaków. 73. rocznica kulminacji Zbrodni Wołyńskiej

W lipcu mija 73. rocznica kulminacji Zbrodni Wołyńskiej. W masakrach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i miejscową ludność ukraińską.

Prezydent Ukrainy oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej

Prezydent Ukrainy oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej.

zobacz więcej

Organizatorem rzezi był Stepan Bandera i jego Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której podporządkowana była UPA. W mordach brała udział ludność ukraińska. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”, w czym zakamuflowany był zamiar zabijania i wypędzania Polaków.

Pierwszy masowy mord na ludności polskiej na Wołyniu został dokonany 9 lutego 1943 r.oku przez oddział UPA. Zginęło wówczas 173 Polaków we wsi Parośla I w ówczesnym powiecie sarneńskim.

Fala zbrodni nasiliła się w marcu i kwietniu gdy wielu policjantów ukraińskich zrezygnowało ze służby na rzecz Niemiec i dołączyło do UPA. Wielu z nich brało wcześniej udział w zagładzie Żydów.

Nasilenie

Tylko w lipcu 1943 roku zamordowano ok. 10-11 tys. Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Sprawcy wykorzystali fakt, że w niedzielę 11 lipca ludzie gromadzili się w kościołach.

„Ten gest prezydenta Poroszenki jest niezwykle ważny"

– Oczywiście przyjąłem ten gest bardzo dobrze – powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując w wywiadzie dla TVP hołd złożony przez prezydenta...

zobacz więcej

Łącznie masakr na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największe miały miejsce w Woli Ostrowieckiej, gdzie zginęło 628 Polaków, w kolonii Gaj (600), w Ostrówkach (521) i Kołodnie (516).

Zbrodnie dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem - ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią a także gwałcono kobiety. Nie oszczędzano dzieci, nawet najmniejszych.

Polscy historycy szacują, że ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tys. Polaków – 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły domy, uciekając do centralnej Polski.

W odwetach dokonywanych przez Polaków zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców.

Historyk prof. Grzegorz Motyka wskazuje, że „choć akcja antypolska była czystką etniczną, to jednocześnie spełnia ona definicję ludobójstwa”. Celem było bowiem zniszczenie w całości polskiej grupy etnicznej zamieszkującej te same tereny co Ukraińcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej