Prezydent dla TVP: ten szczyt został fenomenalnie oceniony

– Chciałem jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy sprawili, że ten szczyt odbył się w Polsce – mówił w ekskluzywnym wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. W sobotę w Warszawie zakończył się dwudniowy szczyt NATO.

Szczyt NATO w Warszawie zakończony. Następny – w Brukseli [RELACJA]

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przedłużenie misji w Afganistanie po roku 2016, większe zaangażowanie w walkę z tzw. Państwem Islamskim,...

zobacz więcej

Prezydent przypomniał, że decyzja o szczycie zapadła dwa lata temu. – O tę decyzję zabiegał pan prezydent Bronisław Komorowski i pan minister Tomasz Siemoniak oraz ich współpracownicy. Natomiast druga część – to, co zostało uzyskane na szczycie – to zasługa moich współpracowników, mojego zespołu – mówił Andrzej Duda.

Obama: Europa zawsze może liczyć na USA

– Stany Zjednoczone są zaangażowane w bezpieczeństwo Europy – oświadczył amerykański prezydent Barack Obama na zakończenie szczytu NATO w...

zobacz więcej

„Wszyscy negocjowaliśmy te warunki”

Podkreślił, że nie wolno mu pominąć zasług m.in. szefa MON Antoniego Macierewicza i ministra Witolda Waszczykowskiego.

– Wszyscy negocjowaliśmy te warunki, każdy na swoim szczeblu. To, za co chciałem podziękować najbardziej, to fakt, że ten szczyt został fenomenalnie oceniony przez uczestników, przez głowy państw i rządów z całego świata. Padały słowa „brilliant”, „excellent”. Dziękuję tym wszystkim, którzy przy tym szczycie pracowali. Warszawiakom, że wytrzymali te trudy komunikacyjne. Pod każdym względem organizacja szczytu była chwalona – mówił. Dodał, że z tej pracy cała Polska jest ogromnie dumna.

teraz odtwarzane
„Jestem przekonany, że będziemy bardziej bezpieczni”

Te ważne decyzje zapadły w Warszawie. Szczyt NATO w pigułce

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, przedłużenie misji w Afganistanie po roku 2016, większe zaangażowanie w walkę z tzw. Państwem Islamskim,...

zobacz więcej

Prezydent mówił w wywiadzie, że po szczycie NATO wzrosło bezpieczeństwo Polski. Powiedział, że na szczycie ustalono, iż w naszym kraju znajdą się oddziały Sojuszu. – To z naszego punktu widzenia wielki sukces tego szczytu – powiedział prezydent. – Jestem przekonany, że będziemy bardziej bezpieczni. Rozmawialiśmy na temat zbliżającego się posiedzenia rady NATO-Rosja, jak działać, jak postępować wobec Rosji. Mówiliśmy, że potrzebne jest podejście dwutorowe – tłumaczył. Z jednej strony są to rozmowy z Rosją, a z drugiej pokazanie, że NATO jest silne, że Sojusz potrafi podejmować decyzje.

Jedność i solidarność

Andrzej Duda dodał, że Sojusz pokazał w Warszawie jedność i solidarność. Kraje członkowskie udowodniły, że są w stanie zrezygnować ze swych punktów widzenia i współdziałać dla wspólnego dobra. Prezydent przypomniał, że uczestnicy szczytu postanowili, iż w Polsce i w krajach bałtyckich będą operować grupy bojowe NATO o sile batalionu. Oznacza to, że gdyby ktoś zaatakował te kraje, to zetknąłby się z żołnierzami Sojuszu.

– NATO będzie wtedy działać razem, a potencjał NATO jest ogromny – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że w Polsce znajdzie się też amerykańska ciężka brygada i elementy tarczy antyrakietowej, co oznacza, iż będzie u nas stacjonować kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy.

NATO potępia Rosję za podsycanie konfliktu na Ukrainie

– NATO potwierdziło w sobotę wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej – powiedział sekretarz generalny Sojuszu...

zobacz więcej

Pytany o to czy Amerykanie chętnie zgodzili się aby m.in. batalion stacjonował w Polsce, powiedział, że „takie inicjatywy zawsze wychodzą od Stanów Zjednoczonych. – Decyzja należała do Stanów Zjednoczonych, myślę, że zrobiły to z e względów taktycznych. Chodzi o strategię wojskową – powiedział. Zapytany, czy gdyby doszło do dialogu między NATO z Rosją, nasza pozycja byłaby silniejsza, prezydent powiedział, że jest o tym przekonany. – Uważam, że tak. Ja cały czas mówiłem, że dialog z Rosją jest potrzebny. Tylko trzeba dodać ważny element, że musi to być dialog partnerski – stwierdził.


Obejrzyj cały program: „Dziś wieczorem”

źródło:
Zobacz więcej