RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Weteran mordował policjantów w Dallas z nienawiści do „białych”

Micah Richards został zabity przez antyterrorystów (fot. PAP/EPA/RALPH LAUER)
Micah Richards został zabity przez antyterrorystów (fot. PAP/EPA/RALPH LAUER)

Najnowsze

Popularne

Policja w Dallas podała nazwisko jednego z napastników, który brał udział w czwartkowej masakrze funkcjonariuszy. Snajperem okazał się 25-letni Micah Johnson, rezerwista amerykańskiej armii. Zatrzymano trzy osoby.

Panika w Dallas. Snajperzy polowali na policjantów; zabili pięciu

Niezidentyfikowani sprawcy zastrzelili czterech i postrzelili siedmiu policjantów w Dallas w Teksasie. Do tragedii doszło podczas protestów po...

zobacz więcej

Do ataku doszło w czwartek wieczorem lokalnego czasu. Snajperzy zastrzelili czterech policjantów i ranili ośmiu kolejnych, a także dwóch cywilów. Jeden z ranionych funkcjonariuszy zmarł. Masakra nastąpiła podczas manifestacji przeciw brutalności policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych.

Szef policji Dallas David Brown oświadczył, że napastnicy chcieli zabić jak największą liczbę policjantów i że najpewniej był to skoordynowany atak. Jak wyjaśnił, strzelali z karabinów z wysoko położonych stanowisk.

W relacjach telewizji CNN widać idących ulicami miasta demonstrantów, którzy rozpierzchli się, gdy padły pierwsze strzały. W internecie jest wiele amatorskich nagrań przedstawiających masakrę. Na jednym widać napastnika, jak wykonuje egzekucję na policjancie, zachodząc go od tyłu.

Troje zatrzymanych

Funkcjonariusze z oddziałów specjalnych zlikwidowali jednego ze snajperów przy pomocy robota-bomby. Przed śmiercią napastnik powiedział, że chciał „zabijać białych ludzi”, szczególnie policjantów. Łącznie zatrzymano trzy osoby podejrzane o udział w strzelaninie.

Policja podała personalia jednego z napastników. W ataku brał udział Micah Johnson, który na Facebooku deklarował się jako „czarny nacjonalista”. 25-latek był weteranem amerykańskiej armii, służył miedzy innymi w Afganistanie.

W USA nadal łatwo o broń. Senat przeciwny ograniczeniom

Zgodnie z przewidywaniami, Senat USA odrzucił w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego propozycje zaostrzenia przepisów dotyczących dostępu do...

zobacz więcej

– Twierdził też, że w całym centrum miasta i na parkingu są bomby – powiedział Brown. Wyjaśnił, że mężczyzna nie chciał współpracować z policją i przekazał negocjatorom, że jego zamiarem jest zranienie kolejnych funkcjonariuszy.

Obama: szok

Strzelaninę potępił w piątek podczas konferencji prasowej prezydent USA Barack Obama, który przebywa obecnie na szczycie NATO w Warszawie. Podkreślił, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego ataku oraz że Ameryka jest tą tragedią zszokowana.

Masakrę skomentowali też kandydaci na prezydenta USA. „Opłakuję tych oficerów, zastrzelonych, gdy pełnili swój święty obowiązek ochrony pokojowych manifestantów. Współczuję rodzinom ofiar i wszystkim tym, którzy z nimi służyli” – napisała na Twitterze Hillary Clinton.

„Nasz naród jest zbyt podzielony. Zbyt wielu Amerykanów czuje, że straciło nadzieję. To być może bardziej niż kiedykolwiek czas na silne przywództwo, miłość i współczucie. Przetrwamy te tragedie” – oświadczył Donald Trump.

W reakcji na niedawne zastrzelenie dwóch Afroamerykanów przez białych policjantów, w czwartek zorganizowano też inne protesty, m.in. na nowojorskim Manhattanie, w Atlancie, Chicago i Filadelfii. Przebiegły one w pokojowy sposób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej