RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nadia Sawczenko odwiedzi Sejm, wieczorem będzie gościem TVP Info

Nadia Sawczenko podziękuje za wsparcie (fot. Vladimir Shtanko/Anadolu Agency/Getty Images)
Nadia Sawczenko podziękuje za wsparcie (fot. Vladimir Shtanko/Anadolu Agency/Getty Images)

Ukraińska lotniczka i posłanka Nadia Sawczenko złoży wizytę w czwartek w Sejmie. Podziękuje za wsparcie, jakie otrzymała, gdy przebywała w rosyjskiej niewoli. Wieczorem będzie gościem programu „Minęła dwudziesta” na antenie TVP Info.

Sawczenko otrzymała nagrodę Orła Jana Karskiego

Ukraińska lotniczka i posłanka Nadia Sawczenko odebrała w piątek w Lublinie nagrodę Orła Jana Karskiego za „hart ducha w walce o ludzką godność i...

zobacz więcej

– Nadia Sawczenko przyjeżdża do Sejmu, żeby podziękować za zaangażowanie parlamentu w jej uwolnienie. Trzeba przypomnieć, że Sejm podjął uchwałę w jej sprawie. Spotka się w czwartek z marszałkiem Ryszardem Terleckim, a po południu z bilateralną grupą polsko-ukraińską – oświadczył poseł Michał Dworczyk (PiS).

W marcu posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie ukraińskiej lotniczki. Sejm stanowczo domagał się natychmiastowego uwolnienia jej przez Rosję i wyraził głębokie zaniepokojenie jej stanem zdrowia.

Orędowniczka przyjaźni

Pod koniec czerwca Sawczenko odebrała w Lublinie nagrodę Orła Jana Karskiego za „hart ducha w walce o ludzką godność i honor”. Zaapelowała wówczas o wzajemne wybaczenie krzywd między Polakami i Ukraińcami i budowanie przyjaznych relacji.

35-letnia porucznik ukraińskich sił zbrojnych Nadia Sawczenko jest obecnie posłanką partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko. W marcu rosyjski sąd skazał ją na 22 lata więzienia, uznając, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku.

Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka twierdzi, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici. Miały na to wskazywać odczyty geolokalizacji jej telefonu komórkowego, ale sąd nie wziął pod uwagę tego dowodu.

Ukrainka powróciła do ojczyzny 25 maja, wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa. Zostali oni skazani przez sąd w Kijowie na kary 14 lat więzienia za „akty terroru”. Kwestia wymiany oficerów specnazu na Sawczenko miała być omawiana przez prezydentów Ukrainy Petra Poroszenkę i Rosji Władimir Putina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej