RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsza amerykańska firma wraca na Krym

Amerykanie wprowadzili sankcje wobec Rosji w połowie 2014 roku, po zaanektowaniu przez Moskwę ukraińskiego Krymu (fot. coursetalk.com)
Amerykanie wprowadzili sankcje wobec Rosji w połowie 2014 roku, po zaanektowaniu przez Moskwę ukraińskiego Krymu (fot. coursetalk.com)

Coursera – amerykańska platforma nauki online – wraca na Krym. Firma otrzymała specjalną zgodę Departamentu Stanu USA na działalność na zajętym przez Rosję półwyspie. Jak powiedział rzecznik firmy istotne jest, aby „możliwość uzyskania najlepszej edukacji była dostępna do wszystkich niezależnie od miejsca zamieszkania”.

Firmy, banki i portale. Amerykanie rozszerzają sankcje wobec Rosji

Amerykański resort finansów rozszerzył listę rosyjskich instytucji objętych sankcjami w związku z zaangażowaniem Moskwy w konflikt na Ukrainie oraz...

zobacz więcej

Coursera to spółka edukacyjna udostępniająca otwarte kursy online prowadzone przez uniwersytety z całego świata. Ma 7,1 mln użytkowników na całym świecie. Uczestnictwo w kursach darmowe. Płatne są natomiast certyfikaty i niektóre inne usługi.

Coursera, podobnie jak większość amerykańskich firm, dostała zakaz działania na Krymie, po aneksji półwyspu przez Rosję w 2014 r. Decyzja ta była głośnio krytykowana przez naukowców. Argumentowano, że edukacja powinna być dostępna w wszystkich miejscach na Ziemi, niezależnie od politycznych zawirowań.

Teraz Departament Stanu USA pozwolił firmie na działalność na Krymie. Z powrotu cieszą się przedstawiciele spółki. – Istotne jest, aby możliwość uzyskania najlepszej edukacji była dostępna dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania – powiedziała Ines Roman, rzeczniczka firmy.

Amerykanie wprowadzili sankcje wobec Rosji w połowie 2014 roku, po zaanektowaniu przez Moskwę ukraińskiego Krymu. Oprócz ograniczeń handlowych sankcje obejmują m.in. ograniczenia w przepływie osób oraz zablokowanie niektórych kont bankowych Rosjan. Obowiązuje także całkowity zakaz eksportu do i importu z Krymu.

źródło:
Zobacz więcej