RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

To one będą patrolować niebo podczas szczytu NATO. Nic się przed nimi nie ukryje

Podczas szczytu NATO niebo nad Polską patrolować będą supernowoczesne samoloty AWACS. To powietrzny system rozpoznania i wczesnego ostrzegania. W jego skład wchodzą samoloty wyposażone w radary wykorzystujące fale elektromagnetyczne. Pozwalają one na śledzenie obiektów znajdujących się na ziemi, w powietrzu, a nawet przestrzeni kosmicznej.

W skład systemu AWACS – czyli Lotniczego Systemu Ostrzegania i Kontroli – wchodzą m.in. odpowiednio przystosowane samoloty dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu. Skrótem tym potocznie określa się wszystkie samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli.

Z AWACS korzystają m.in. siły NATO, USAF, RAF oraz lotnictwo Francji, Japonii czy Arabii Saudyjskiej. Z podobnego typu samolotów (dokładnie z Berijewa A-50) korzystają także Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej

Cała lista możliwości systemu nie jest znana. Wiadomo jednak na pewno, że bez problemu monitorują m.in. cały ruch powietrzny na znacznym obszarze (w tym np. wystrzelone pociski). Śledzenie obiektów naziemnych również nie stanowi problemu dla AWACS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej