RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Komornik zlicytuje ołtarz. Pod młotek pójdzie też konfesjonał i ambona

Kościół św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim (fot. Wikipedia)
Kościół św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim (fot. Wikipedia)

Komornik sprzedaje ławki, obrazy i konfesjonał z kościoła św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Kujawskim. Powodem licytacji są długi, które właściciel kościoła, czyli fundacja Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur, ma wobec starostwa powiatowego w Zgierzu – informuje „Dziennik Łódzki”.

„Obywatele nie mogą bać się państwa”. Przepisy komornicze po nowemu

Działania komornika będą nagrywane, a użycie przez niego siły będzie możliwe tylko w asyście policji – takie rozwiązania przewiduje projekt nowej...

zobacz więcej

Na sprzedaż trafią ławki, obrazy, ołtarze i żyrandole z kościoła św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie. Licytację na 22 lipca zapowiedział komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Zgierzu. Do kupienia jest m.in.: drewniany konfesjonał (cena wywoławcza 750 zł), ambona (3 tys. zł) oraz kompletny ołtarz główny z tabernakulum (3 tys. zł). Po ich sprzedaży kościół zostanie niemal pusty.

Przedmioty kultu religijnego nie podlegają zajęciu przez komornika, jednak kościoła św. Stanisława Kostki nie należy do kurii, tylko do fundacji. Ponadto odprawiający w nim msze ks. Jacek Stasiak ma zakaz wykonywania czynności kapłańskich.

Kościół św. Stanisława Kostki jest wpisany do rejestru zabytków, ale żaden z licytowanych przedmiotów nie jest formalnie zabytkowy. Sąd potwierdził, że licytacja jest zgodna z prawem, jednak rada izby komorniczej zamierza przyjrzeć się postępowaniu. Sprawą chce też się zająć burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej