Łódź doczekała się obwodnicy. Autostrada A1 dłuższa o 40 km

– Nowy odcinek autostrady A1 ma ogromne znaczenie dla Łodzi, regionu i całej Polski – podkreślił wicepremier Piotr Gliński, który w piątek wziął udział w otwarciu odcinka autostrady łączącego Stryków z Tuszynem.

Podczas wakacyjnych korków szlabany w górę na A1 i A4

Dobra wiadomość dla kierowców. Udało się osiągnąć porozumienie między Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa a koncesjonariuszami autostrad A1...

zobacz więcej

Odcinek, który w godzinach popołudniowych został otwarty dla ruchu, jest kontynuacją budowy drogi, przebiegającej przez Gdańsk, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Gliwice, która ma połączyć polskie wybrzeże z południem Europy.

– Zrealizowano coś, co jest bardzo potrzebne dla Łodzi, regionu i Polski, bo miejsce, w którym się znajdujemy, to serce Polski. Powstała możliwość transportu bezkolizyjnego, nowoczesnego i cywilizowanego w kierunku Północ-Południe. Chcielibyśmy, aby te ciągi Północ-Południe były w Polsce bardzo szybko realizowane i kończone – zaznaczył Gliński.

Jak dodał, otwarcie wschodniej obwodnicy Łodzi jest też „olbrzymim oddechem” dla miasta, które jest „umęczone niedokończonymi projektami i kosztami polskiej transformacji”. – Na szczęście wiele projektów cywilizacyjnych zbliża się do Łodzi, będziemy w najbliższym czasie realizować wielki projekt rewitalizacyjny, który – mam nadzieję – zostanie zwieńczony wystawą światową w 2022 roku – podkreślił.

Wkrótce otwarcie nowego odcinka A1. Będą też inne ułatwienia

Dobre wieści dla podróżujących w wakacje autostradą A1. Bramki będą podnoszone, jeśli stanie w kolejce wydłuży się do pół godziny. Ponadto 1 lipca...

zobacz więcej

Trwałość autostrady - 30-40 lat

Zbudowana za ponad miliard złotych część autostrady A1, tworząca wschodnią obwodnicę Łodzi, ma klasę techniczną „A”, co oznacza, że jest przeznaczona dla ruchu pojazdów o nacisku na oś do 11,5 tony oraz ma nawierzchnię betonową, której trwałość (bez gruntownego remontu) ocenia się na 30-40 lat.

Na drodze powstało ok. 90 obiektów inżynierskich: mostów, wiaduktów, przejść oraz cztery MOP-y, z czego dwa z możliwością zatankowania samochodu i noclegu. Trasa została wyposażona w system odwadniający, wstępnie oczyszczający spływające do środowiska wody opadowe oraz ekrany dźwiękochłonne.

40-kilometrowy odcinek autostrady biegnie przez powiaty zgierski i łódzki wschodni. Zdaniem ekspertów pozwoli na wyprowadzenie całego ruchu tranzytowego i częściowo lokalnego ruchu ciężkiego z centrum Łodzi, odciąży też całą aglomerację łódzką. Przyjmuje się, że oszczędności czasu przejazdu będą wynosiły, w zależności od pory dnia, od 1,5 do 2,5 godziny.

Obwodnica Łodzi ma 40 kilometrów długości (fot. PAP/Grzegorz Michałowski )

źródło:

Zobacz więcej