„Liczymy na opamiętanie, zawrócenie ze złej drogi”

– Chodzi o to, aby dać czas polskiemu rządowi na zmianę stanowiska. Być może po Brexicie nastąpi otrzeźwienie – powiedział w „Polityce przy kawie” Jan Grabiec, rzecznik PO wyjaśniając dlaczego jego partia wyszła z inicjatywą przesunięcia debaty w PE na temat stanu praworządności w Polsce.

Szydło: 27 państw powiedziało jednogłośnie „chcemy być razem”

– Musimy ustalić tryb rozwodu z Wielką Brytanią, jak z nią potem współpracować i jaka ma być przyszłość Unii Europejskiej – powiedziała Beata...

zobacz więcej

Jan Grabiec, rzecznik PO wyjaśniał w „Polityce przy kawie” motywy swojego ugrupowania, które wyszło z inicjatywą, aby na wrzesień przesunąć debatę w PE na temat stanu praworządności w Polsce. Miała się odbyć na początku lipca. Grabiec przekonywał, że PO nigdy nie nalegała by debaty na temat polskich problemów odbywały się niezwłocznie.

– Raczej chodziło o to, aby dać czas polskiemu rządowi na zmianę stanowiska i na przyjęcie rozwiązań, które sprawią, że nie będzie można mówić, że w Polsce organy władzy państwowej nie szanują prawa. Liczymy na opamiętanie, zawrócenie ze złej drogi – powiedział i dodał, że być może otrzeźwienie nastąpi po Brexicie.

„Polityka zagraniczna PiS zbankrutowała”

Gość programu zdradził też, że Grzegorz Schetyna rozmawia w Brukseli z przywódcami partii politycznych, które są w Europejskiej Partii Ludowej. A więc, jak podkreślił, najważniejszymi graczami w Unii, szef PO rozmawia o przyszłości UE.

– W ostatnich dniach okazało się, że strategia polityki europejskiej rządu PiS zbankrutowała kompletnie. Pomysł, aby stworzyć mniejszość blokującą w ramach Unii w oparciu o Węgry i Wielką Brytanię i poprzez drobne szantaże załatwiać interesy Polski zbankrutował – mówił. Jego zdaniem właściwie nie ma polskiej polityki europejskiej. – Widzimy to wyraźnie po środowym stanowisku polskiej premier podczas szczytu Unii, ale także po wypowiedziach polityków PiS w kraju, które są od Sasa do Lasa. Ktoś musi rozmawiać o przyszłości UE i to jest Grzegorz Schetyna – dodał.


Obejrzyj cały program: „Polityka przy kawie”

źródło:
Zobacz więcej