Premier Turcji: zamachu dokonali dżihadyści

Śledczy ustalili przebieg wtorkowego zamachu (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

– Z pierwszych wskazówek wynika, że to Państwo Islamskie dokonało wtorkowego samobójczego zamachu na lotnisku Ataturka w Stambule – oświadczył premier Turcji Binali Yildirim. Na razie nikt nie wziął odpowiedzialności za atak terrorystyczny, w którym zginęły 42 osoby a ponad 200 zostało rannych.

Ekspert: zagrożenie terroryzmem w Turcji i Europie Zachodniej nie jest takie samo

– Turcja jest dzisiaj w bardzo specyficznej sytuacji, ponieważ z jednej strony prowadzi działania zbrojne przeciwko Kurdom, a z drugiej jest bardzo...

zobacz więcej

Pierwsze podejrzenia padły na kurdyjskich bojowników, którzy stali za ostatnimi zamachami w Turcji. Agencja AFP zwraca natomiast uwagę, że Państwo Islamskie nigdy dotąd nie wzięło na siebie przypisywanych mu zamachów na tureckim terytorium.

Precyzyjne uderzenie

Śledczy ustalili już przebieg ataku. Trzech zamachowców przyjechało na lotnisko taksówką na poziom przylotów terminala międzynarodowego. Pierwszy wszedł do środka, zaczął strzelać, a następnie zdetonował ładunki wybuchowe w pobliżu maszyn do prześwietlania bagaży przez kontrolę bezpieczeństwa.

Chaos, który wówczas powstał, wykorzystał drugi terrorysta – wbiegł schodami na poziom odlotów i tam się wysadził w powietrze. Trzeci zamachowiec czekał w tym czasie na zewnątrz i zdetonował ładunki wybuchowe dopiero, gdy ludzie w panice zaczęli wybiegać z terminala.

Putin zadzwonił do Erdogana. Z kondolencjami i propozycją walki z terroryzmem

Władimir Putin zatelefonował do Recepa Tayyipa Erdogana. Jak poinformowały służby prasowe Kremla, prezydenci Rosji i Turcji w pierwszej kolejności...

zobacz więcej

Zdaniem ekspertów przypomina to sposób działania dżihadystów, którzy przeprowadzili w listopadzie ubiegłego roku serię skoordynowanych zamachów w Paryżu oraz w marcu bieżącego roku w Brukseli. Uważa się, że obu ataków dokonała ta sama belgijsko-francuska komórka Państwa Islamskiego.

42 ofiary

We wtorkowym zamachu zginęły 42 osoby. Według biura gubernatora wśród zabitych jest 10 cudzoziemców i trzy osoby z podwójnym obywatelstwem; wszystkie zostały już zidentyfikowane. Jak informowało polskie MSZ – nie są to Polacy. Do tej pory ustalono tożsamość 37 ofiar.

Wśród zabitych są Saudyjczycy, Irakijczycy, oraz obywatele: Jordanii, Tunezji, Uzbekistanu, Iranu i Ukrainy.

Spośród 239 rannych, 109 osób zostało wypisanych ze szpitali do domów. 41 poszkodowanych znajduje się w stanie ciężkim.

Agencja prasowa Dogan poinformowała, bez podania źródeł, że zakończono sekcję zwłok trzech zamachowców i że nie wyklucza się, iż byli to cudzoziemcy.

Międzynarodowe lotnisko Ataturka w Stambule to trzecie co do wielkości lotnisko w Europie. W ubiegłym roku odprawiło 61 milionów pasażerów.

źródło:
Zobacz więcej