RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Donald Tusk od jakiegoś czasu wiedział, że Brexit jest nieunikniony”

– Komisarzy europejskich bardziej obchodziła Polska i marginalny spór polityczny, który nie ma żadnego wpływu na życie Europy. Nie widziałem żadnych propozycji i przeciwdziałania ze strony szefa Rady Europejskiej. Informował premier Szydło tydzień temu w rozmowie telefonicznej, że w Brukseli dominuje opinia, że Brexit nastąpi – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w „Dziś wieczorem”.

„Brexit trzeba zaakceptować. Będziemy tępić ataki nienawiści wobec Polaków”

David Cameron powiedział w wystąpieniu przed brytyjskim parlamentem, że – zdaniem jego gabinetu – decyzja obywateli dotycząca Brexitu powinna...

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówiąc o Brexicie ocenił, że doszło do wielu błędów ze strony centralnych urzędników UE – zarówno komisarzy, jak i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. – Zlekceważono proces zmiany nastrojów w Wielkiej Brytanii, który był odczuwalny od wielu tygodni – powiedział.

Dodał, że nie widział zaangażowania czołowych osób w Unii, a komisarze zajmowali się zupełnie innymi sprawami. – Komisarzy bardziej obchodziła Polska i marginalny spór polityczny, który nie ma żadnego wpływu na życie Europy. Nie widziałem żadnych propozycji i przeciwdziałania szefa Rady Europejskiej, mimo że wiedział już od jakiegoś czasu, że Brexit jest nieunikniony. I informował premier Szydło tydzień temu w rozmowie telefonicznej, że w Brukseli dominuje opinia, że Brexit nastąpi – zdradził w „Dziś wieczorem”.

Zapowiedział, że będzie stawiać pytanie, czy Europa i jej urzędnicy uczynili wszystko, by zapobiec tej sytuacji.

Szkocja chce zablokować Brexit. Co powiedziała premier?

Premier Szkocji Nicola Sturgeon powiedziała BBC, że szkocki parlament w Holyrood, może spróbować zablokować wyjście Wielkiej Brytanii z UE. W...

zobacz więcej

„Nie popędzać Wielkiej Brytanii”

Waszczykowski pytany o dalszy scenariusz powiedział, że nie da się wykreślić nazwy Wielkiej Brytanii z dokumentów unijnych. – Trzeba będzie ratyfikować nowy status. Jestem przekonany, że to się skończy rozpisaniem nowego traktatu i ratyfikacją – ocenił. Dodał, że to jest podstawa, by na nowo przyjrzeć się traktatom unijnym.

Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że w Europie rozpoczęła się burza mózgów. – Dzisiaj odbędzie się kolacja z premierem Cameronem, na której ma przedstawić swoją wizję. Toczą się dyskusje w PE i na wielu innych forach. Uważamy, że dyskusja powinna się toczyć – powiedział. Jego zdaniem nie ma potrzeby popędzania Wielkiej Brytanii, aby natychmiast składała wniosek o wystąpienie.

– Nie jest w interesie Polski, aby wypychać Wielką Brytanię natychmiast z Europy. Ten proces powinien być długotrwały i toczyć się w sposób przemyślany – przekonywał Witold Waszczykowski.


Obejrzyj cały program: „Dziś wieczorem”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej