RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Waszczykowski: w rządzie dyskutujemy o nowym traktacie europejskim

Nowy traktat europejski i przejęcie wiodącej roli w UE przez Radę Europejską wymienił szef MSZ Witold Waszczykowski, odpowiadając na pytanie o to, jakie w obecnej sytuacji – po Brexicie – propozycje przedstawić może polski rząd.

NASZ NEWS: Superpaństwo zamiast UE – ultimatum Francji i Niemiec

Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej, takie ultimatum, na spotkaniu w Pradze, przedstawi państwom Grupy Wyszehradzkiej szef...

zobacz więcej

– Jesteśmy w tej chwili na etapie wstępnego opracowania naszych propozycji – powiedział Waszczykowski po spotkaniu w Warszawie przedstawicieli resortów dyplomacji 10 krajów UE.

Szef MSZ dodał, że „być może takie wstępne propozycje” przedstawi we wtorek podczas unijnego szczytu premier Beata Szydło. – Na razie te propozycje są dyskutowane wewnętrznie. Są dość radykalne. Myślimy o tym, aby główną, wiodącą rolę w Unii przejęła Rada Europejska, a nie Komisja Europejska – powiedział Waszczykowski.

Zaznaczył, że rząd myśli też o nowym traktacie europejskim zawierającym wyniki ostatnich ustaleń między państwami członkowskimi a Komisją Europejską.

– Uważam, że jeśli ze względu na Brexit władze Wielkiej Brytanii zapowiadają swoje dymisje, a my (...) obarczamy również władze Unii Europejskiej błędami, to również (...) konsekwencje powinna ponieść przynajmniej część władz UE – mówił szef dyplomacji.

Jego zdaniem dałoby to pole do rozmów „już nowym politykom, nowym ekspertom”, którzy nie byliby „obciążeni tymi błędami i brzemieniem tej klęski, jaką był Brexit”, oraz możliwość wypracowania nowej pozycji zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla Europy.

Europejskie superpaństwo. Zobacz oryginalny dokument

Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej – taką propozycję na spotkaniu w Pradze ma przedstawić państwom Grupy Wyszehradzkiej szef...

zobacz więcej

„Czysty rachunek ekonomiczny”

– Dziś nikt nie ma zamiaru tworzyć superpaństwa. Z dokumentów, jakie do nas docierają, (wynika, że) są próby stworzenia specjalnych stref w ramach UE. Specjalnych stref na bazie strefy euro – powiedział szef polskiego MSZ.

Ocenił, że jest niekorzystne, by w ramach Unii Europejskiej część państw „cieszyła się specjalnymi przywilejami, miała specjalne prerogatywy”. – Wiele państw europejskich, jak np. Polska nie ma możliwości dzisiaj wstąpić do strefy euro – zwrócił uwagę Waszczykowski. – Nie stoi za tym żadna ideologia, ale czysty rachunek ekonomiczny – podkreślił.

„Skończyłoby się katastrofą ekonomiczną”

Waszczykowski Ocenił, że Polska nie może dzisiaj przyłączyć się do strefy euro i przyjąć szeregu rozwiązań, które „strefa euro proponuje – np. podobne podatki, podobną politykę finansową czy podobny poziom płacy minimalnej”, gdyż naszego kraju na to nie stać. – Z gospodarczego punktu widzenia przystąpienie do strefy euro dzisiaj doprowadziłoby do katastrofy gospodarczej w Polsce – stwierdził szef MSZ.

– Nie można forsować strefy euro i jej rozszerzenia z pobudek politycznych, pomijając perspektywy ekonomiczne, bo na tym ucierpi również strefa euro – dodał.

Wcześniej w poniedziałek, w Pradze, odbyły się konsultacje szefów dyplomacji czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier oraz Niemiec i Francji. Tematem były skutki referendum w Wielkiej Brytanii dot. wyjścia z UE.

źródło:

Zobacz więcej