RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jarosław Kaczyński: Brexit to klęska polityki europejskiej

– Brexit jest straszliwą klęską polityki europejskiej i powinny być z tego wyciągnięte wnioski personalne, odnoszące się do obecnego kierownictwa UE. Tutaj szczególną rolę odegrał Donald Tusk, który prowadził negocjacje z Brytyjczykami i w gruncie rzeczy doprowadził do tego, że niczego nie otrzymali – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński i dodał – Tusk po prostu powinien zniknąć z europejskiej polityki.To dotyczy całej Komisji Europejskiej w jej obecnym składzie. Potrzebny jest nowy traktat, który skończy z takimi praktykami i odwoła się do zasady pomocniczości – podsumował.

Kaczyński: Polska musi wyjść z inicjatywą zmian w UE

„Pewna wizja Unii, forsowana od Traktatu Lizbońskiego, przegrała” – ocenił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Musimy...

zobacz więcej

Odnosząc się do pomysłów superpaństwa proponowanego przez Niemcy i Francję Jarosław Kaczyński powiedział:

– Ja mówiłem o koncepcji optymalnego rozwiązania problemu UE, które to propozycje wysuwaliśmy już 10 lat temu. Przypominamy ją, może kiedyś zostanie zrealizowane – mówił prezes PiS i kontynuował – Tu chodzi o stworzenie supermocarstwa unijnego przy jednoczesnym zachowaniu daleko idącej autonomii państw narodowych. To jest możliwe i są na to historyczne przykłady. Z drugiej strony mamy propozycje dużo bardziej konkretne, one będą funkcjonowały w różnych gremiach, które będą się dziś spotykać. Zobaczymy, jaka będzie na nie reakcja – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Europejskie superpaństwo

Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej, takie ultimatum na spotkaniu w Pradze przedstawił państwom Grupy Wyszehradzkiej szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Program „Minęła dwudziesta” i portal tvp.info dotarli do opisującego ten plan 9-stronicowego dokumentu, sygnowanego przez szefów dyplomacji Niemiec i Francji.

źródło:
Zobacz więcej