RAPORT

Pogarda

„Unia będzie się rozwijać”. Politycy grupy Wyszehradzkiej o Brexicie

Przed południem w Pradze odbyły się konsultacje szefów dyplomacji czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej  (fot.PAP/EPA/STRINGER)
Przed południem w Pradze odbyły się konsultacje szefów dyplomacji czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (fot.PAP/EPA/STRINGER)

Najnowsze

Popularne

Jesteśmy gotowi na pogłębianie integracji europejskiej w tych obszarach, gdzie jest to potrzebne – deklarują ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, Niemiec i Francji. Szefowie dyplomacji spotkali się w Pradze, aby dyskutować o przyszłości UE po decyzji Brytyjczyków o wyjściu ze Wspólnoty.

Waszczykowski: to recepta na podzielenie Unii

– Chciałbym porozmawiać z zachodnimi kolegami, czy ich propozycje, by iść dalej, są dobrą odpowiedzi na Brexit – powiedział szef MSZ Witold...

zobacz więcej

W poniedziałek w Pradze odbyły się konsultacje szefów dyplomacji czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Tematem były skutki referendum w Wielkiej Brytanii dot. wyjścia z UE. W rozmowach brali udział także szefowie MSZ Niemiec i Francji.

Szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek, który wygłosił oświadczenie po rozmowach, powiedział, że ministrowie są zgodni, iż Unia Europejska jest projektem potrzebnym i jednocześnie takim, nad którym trzeba wciąż pracować.

Zaoralek powiedział, że spotkanie ma służyć przygotowaniu unijnego szczytu, który odbędzie się we wtorek-środę w Brukseli z udziałem szefów państw i rządów.

– Jesteśmy też gotowi, aby wszystkim państwom członkowskim stwarzać odpowiednie warunki do wdrażania polityki zatwierdzonej przez nasze społeczeństwa. Jesteśmy również gotowi, by to wsparcie obywateli dalej umacniać – powiedział szef MSZ Czech.

„To nie koniec UE”

Zdaniem szefa czeskiej dyplomacji Brexit nie zatopi całej Unii Europejskiej. – Jest mam przykro, ale z drugiej strony krok Wielkiej Brytanii nie oznacza końca UE – powiedział. – Jesteśmy gotowi, by dalej zajmować się integracją UE tam, gdzie jest potrzebne – dodał. Dyplomata podkreślił, że „Unia będzie się rozwijać”.

W Łazienkach o Brexicie. Trwa spotkanie unijnych ministrów

Brexit oraz przyszłość i kształt Unii Europejskiej. W Warszawie trwają rozmowy ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Jutro w Brukseli...

zobacz więcej

Spotkanie w Łazienkach

To nie jedyne spotkanie zaplanowane na dziś. O godz. 13 w Łazienkach Królewskich w Warszawie spotkają się szefowie dyplomacji państw UE. Zabraknie przedstawicieli państw tzw. Starej Unii czyli Niemiec, Włoch, Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji. Dyplomaci tych krajów spotkali się w sobotę w Berlinie.

Po spotkaniu planowany jest briefing ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

NASZ NEWS: Superpaństwo zamiast UE – ultimatum Francji i Niemiec

Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej, takie ultimatum, na spotkaniu w Pradze, przedstawi państwom Grupy Wyszehradzkiej szef...

zobacz więcej

Szczyt UE ws. Brexitu

We wtorek odbędzie się nadzwyczajna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego i rozpocznie się unijny szczyt, w którym weźmie udział David Cameron. W środę natomiast przywódcy krajów członkowskich spotkają się już bez niego. Konkretne i oficjalne rozmowy dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii rozpoczną się wtedy, gdy Londyn przyśle oficjalny wniosek do Brukseli w tej sprawie. Nastąpi to zapewne jesienią, kiedy Słowacja będzie kierowała pracami Unii i już padają pytania, czy sobie poradzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej