RAPORT

Pogarda

Waszczykowski: to recepta na podzielenie Unii

Najnowsze

Popularne

– Niektóre propozycje są sensowne, np. stworzenie wspólnej Straży Granicznej. Natomiast tworzenie w UE wewnętrznej Unii (…) to recepta na podzielenie Unii, na rozpad w zasadzie – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski przed odlotem na spotkanie Grupy Wyszehradzkiej do Pragi. Odniósł się w ten sposób do propozycji Francji i Niemiec dotyczących zacieśnienia integracji europejskiej. Do 9-stronicowego dokumentu w tej sprawie dotarli dziennikarze programu „Minęła dwudziesta” i portalu tvp.info.

NASZ NEWS: Superpaństwo zamiast UE – ultimatum Francji i Niemiec

Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej, takie ultimatum, na spotkaniu w Pradze, przedstawi państwom Grupy Wyszehradzkiej szef...

zobacz więcej

Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się z udziałem szefów SZ Francji i Niemiec. Według informacji, do których dotarł portal tvp.info i Minęła 20, mają oni przedstawić ultimatum dotyczące powstania superpaństwa .

– Niektóre propozycje są sensowne, oczywiście stworzenie wspólnej Straży Granicznej, która broniłaby Europy przed zalewem uchodźców można rozważać. Natomiast tworzenie w UE wewnętrznej Unii (…) to jest recepta na podzielenie Unii, na rozpad w zasadzie – powiedział min. Waszczykowski przed wyjazdem na praskie spotkanie.

Europejskie superpaństwo?

Jeśli propozycje Francji i Niemiec weszłyby w życie, to zamiast Unii Europejskiej powstałoby jedno europejskie państwo, zależne od dzisiejszych najsilniejszych unijnych graczy.

Kraje członkowskie faktycznie nie miałyby prawa m.in. do własnej armii, własnych służb specjalnych, odrębnego kodeksu karnego, odrębnego systemu podatkowego – w tym wysokości podatków, własnej waluty czy banku centralnego zdolnego do realnej obrony interesów finansowych państwa narodowego.

W preambule tekstu Francja i Niemcy piszą: „Nasze państwa dzielą wspólne przeznaczenie i wspólny zestaw wartości, które dają podstawę do jeszcze bliższej unii między naszymi obywatelami. Będziemy więc dążyć do politycznej unii w Europie i zaprosimy kolejnych Europejczyków do udziału w tym przedsięwzięciu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej