RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„FAS”: Berlin przyczółkiem kremlowskiej propagandy?

Władimir Jakunin otworzy w Berlinie instytut „Dialog cywilizacji” (fot. Daniel Berehulak/Getty Images)

Bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina Władimir Jakunin otworzy w przyszłym tygodniu w Berlinie instytut badawczy „Dialog cywilizacji”. Placówka ma stać się głównym ośrodkiem propagandowym Kremla w Europie Zachodniej – można przeczytać w „FAS”, niedzielnym wydaniu niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Informacyjna wojna Kremla. Putin za pomocą uchodźców próbuje obalić rząd Merkel?

Rosja próbuje obalić Angelę Merkel – uważa Jānis Sarts, były sekretarz stanu w łotewskim MON. Jego zdaniem Kreml stara się podburzyć Niemców,...

zobacz więcej

Otwarcie instytutu, który będzie miał formę fundacji politycznej, nastąpi w najbliższy piątek – informuje „FAS”. „Jakunin, skrajnie prawicowy polityk forsuje ortodoksyjną ideologię państwową i imperialny nacjonalizm rosyjski. Przepowiada równocześnie rychły upadek Zachodu” – pisze autor artykułu Markus Wehner. Jak dodaje, zadanie utworzenia instytutu w Berlinie jest tak poważne, że chodzi zapewne o realizację zadania postawionego przez Kreml.

„Dialog cywilizacji” zmienia profil

„FAS” przypomina, że instytut „Dialog cywilizacji” jako fundacja międzynarodowa z siedzibą w Wiedniu istniał już wcześniej, jednak jego działalność ograniczała się do organizacji raz w roku konferencji na wyspie Rodos. Dwa lata temu podczas takiego spotkania prezydent Czech Milosz Zeman proponował „finlandyzację” Ukrainy.

Niemiecki dziennikarz zwraca uwagę, że współzałożycielami instytutu byli austriacki polityk Walter Schwimmer, który w latach 1999-2004 był sekretarzem generalnym Rady Europy i Peter W. Schulze – profesor Uniwersytetu w Getyndze, w latach 1992-2003 kierownik moskiewskiej filii bliskiej SPD Fundacji Friedricha Eberta. W radzie nadzorczej instytutu zasiada m.in. były prezydent Czech Vaclav Klaus.

Przeprowadzka do Berlina ma być cezurą w historii tego przedsięwzięcia, a placówka w stolicy Niemiec ma stać się „główną kwaterą światowej siatki rosyjskich fabryk ideologicznych” – ocenia autor artykułu. Jakunin wyasygnował na rozruch przedsięwzięcia 25 mln euro; instytut ma zatrudniać 20 stałych pracowników – czytamy w „FAS”.

„Whoexit?”. Dlaczego po Brexicie na Kremlu polał się szampan?

Mimo licznych komentarzy sugerujących, że wyniki brytyjskiego referendum były powodem wielkiego świętowania w Moskwie, Władimir Putin z kieliszkiem...

zobacz więcej

Wsparcie Forum Niemiecko-Rosyjskiego

Jakuninowi nie udało się dotąd zdobyć naukowców z obu najbardziej wpływowych niemieckich think tanków – Fundacji Nauka i Polityka (SWP) i Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP). Pomysł założenia instytutu wspiera natomiast Forum Niemiecko-Rosyjskie kierowane przez byłego premiera Brandenburgii Matthiasa Platzecka.

Eksperci oceniają, że Jakunin wybrał optymalny moment na inaugurację swojego przedsięwzięcia. Kryzys migracyjny pogłębił w Niemczech sceptycyzm wobec UE i awersję do elit. Część obywateli podziela punkt widzenia forsowany przez rosyjskich nacjonalistów, że „chrześcijański Zachód musi się bronić przed islamską inwazją”. Fundamentem ideologii rosyjskich nacjonalistów jest antyamerykanizm.

Koledzy z KGB

Jakunin, podobnie jak Putin, wywodzi się z KGB, w którym służył przez 22 lata, zajmując się wywiadem naukowo-technicznym. Przez sześć lat pracował w Stałym Przedstawicielstwie ZSRR przy ONZ. Putina poznał jeszcze przed wyjazdem do Nowego Jorku. Po powrocie z USA kontynuował tę znajomość. W 1996 roku wraz z Putinem i innymi jego przyjaciółmi założył legendarną spółdzielnię Oziero, która w malowniczych okolicach Petersburga wybudowała luksusowe osiedle domów jednorodzinnych.

źródło:

Zobacz więcej