Zmarł współautor scenariusza „Czasu apokalipsy”

„Czas apokalipsy” był wielokrotnie nominowany do Oskara (fot. Wiki/CC)

W wieku 76 lat po długiej chorobie zmarł Michael Herr, jeden z najlepszych korespondentów wojennych XX wieku. Amerykanin zasłynął także jako współautor scenariusza wybitnych filmów antywojennych „Czas apokalipsy” i „Full Metal Jacket”.

Stanley Kubrick w Krakowie; tłumy na otwarciu wystawy

Wśród licznie zgromadzonej publiczności otwarto w niedzielę wystawę prezentującą życie i twórczość reżysera Stanleya Kubricka, twórcy m.in....

zobacz więcej

Oba arcydzieła były nominowane do Oscara w kategorii scenariusza. Ich osią były zmagania w wojnie w Wietnamie, którą Herr opisywał w reportażach publikowanych w wielu amerykańskich magazynach, między innymi „Esquire”. Scenariusze tworzył wspólnie z reżyserami obrazów – „Czas apokalipsy” z Francisem Fordem Coppolą, zaś „Full Metal Jacket” ze Stanleyem Kubrickiem.

Urodzony w mieście Syracuse w stanie Nowy Jork Herr wpisywał się w nurt tzw. Nowego Dziennikarstwa, nurtu stworzonego w latach 60, który charakteryzował się włączaniem literackiego stylu i technik do tradycyjnej pisania reporterskiego. Jednym z przedstawicieli tego stylu był także słynny Truman Capote.

źródło:
Zobacz więcej