RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Berlin chce znów przewodzić”. Niemiecka prasa o Brexicie

W UE bez Wielkiej Brytanii Niemcy będą ostatnim dużym krajem, który rzeczywiście wierzy w gospodarkę rynkową - ocenia "FAZ" (fot. PAP/EPA/JORGE ZAPATA)
W UE bez Wielkiej Brytanii Niemcy będą ostatnim dużym krajem, który rzeczywiście wierzy w gospodarkę rynkową - ocenia "FAZ" (fot. PAP/EPA/JORGE ZAPATA)

Brexit doprowadzi do wzrostu znaczenia Francji w UE, która stanie się bardziej „południowa” i mniej „wolnorynkowa” – uważają komentatorzy niemieckich gazet. Jeżeli wspólnota chce przetrwać, to musi się radykalnie zmienić; Berlin znów chce przewodzić – piszą w sobotę.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”

„FAZ” zwraca uwagę, że pierwsze decyzje podejmowane przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel po ogłoszeniu wyników referendum świadczą o tym, że również w tym kryzysie Niemcy chcą objąć przywództwo. „Merkel nie zaczekała na szczyt w przyszłym tygodniu w Brukseli, lecz zwołała dzień wcześniej w Berlinie własne posiedzenie kryzysowe” – pisze Nikolas Busse.

„Krąg uczestników pokazuje, na kogo Merkel stawia: na Francję i Włochy – dwa pozostałe duże kraje członkowskie, oraz na przewodniczącego UE (Donalda) Tuska” – wyjaśnia komentator dodając, że przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego nie zostali zaproszeni. „W tej trudnej dla Europy godzinie Berlin nie jest zainteresowany radami brukselskich instytucji, które oferują ciągle tylko pogłębienie integracji” – zauważa Busse.

Jego zdaniem lista zaproszonych do Berlina polityków jest dowodem na „nowe dyrektorium UE”. Miejsce Wielkiej Brytanii zajmą w przyszłości Włochy, często w Niemczech niedostrzegany i pomijany członek założyciel Unii – stwierdza komentator wtrącając, że do tej pory Berlin konsultował się przede wszystkim z Paryżem, a następnie także z Londynem.

W UE bez Wielkiej Brytanii Niemcy będą ostatnim dużym krajem, który rzeczywiście wierzy w gospodarkę rynkową – ocenia „FAZ”. Autor komentarza zauważa, że szczególnie we Włoszech zainteresowanie problemami bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej jest niewielkie, co widać po podejściu Rzymu do problemu sankcji wobec Rosji. „Bez Brytyjczyków UE stanie się bardziej południowa, bardziej śródziemnomorska” – podkreśla Busse.

Brytyjczycy wybrali Brexit. Są oficjalne wyniki [ZOBACZ RELACJĘ]

W ekskluzywnym wywiadzie dla TVP Info, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił o czekających nas zmianach w UE: – Nie ma...

zobacz więcej

„Die Welt”

„Wyjście Brytyjczyków oznacza dalszą zmianę układu sił w Unii Europejskiej” – pisze Thomas Schmid w „Die Welt”. „Będąca w fatalnym stanie Francja, z którą nas teraz sam na sam pozostawiono, zyska na znaczeniu. (...) Istnieje niebezpieczeństwo, że UE stanie się bardziej etatystyczna i w złym tego słowa znaczeniu bardziej południowa” – ocenia komentator.

„Polityka utrzymywania porządku poniosła porażkę. Niemcy straciły – być może nie wiedząc o tym – ważnego partnera. Berlin będzie musiał teraz przejąć rolę Brytyjczyków. To wymaga wyczucia i odwagi – dwóch cnót, których w jedenastu latach rządów Merkel najczęściej brakowało” – czytamy w „Die Welt”.

„Jeżeli cenny proces integracji europejskiej ma zostać uratowany, Unia Europejska będzie musiała dokonać radykalnej samorefleksji. Kierunek może być tylko jeden: mniej Europy oznacza więcej Europy” – konkluduje Schmid.

Światowe media o Brexicie: szok i niedowierzanie

Czołówki światowych mediów zajmuje dziś ta sama informacja – wynik referendum w Wielkiej Brytanii, który potwierdził, że Brytyjczycy chcą opuścić...

zobacz więcej

„General-Anzeiger”

Wydawany w Bonn „General-Anzeiger” obarcza Niemcy współodpowiedzialnością za rozwój sytuacji w Europie, w tym za „erozję zaufania”. Zdaniem autora komentarza kanclerz Angela Merkel „przesadziła” z niemieckim przywództwem w UE. „Francja od dawna już nie uważa się za równorzędnego partnera Niemiec. Południowe kraje członkowskie ucierpiały wskutek jej (Merkel) twardej polityki, mniejsze kraje, o które tak troszczył się Helmut Kohl, były pomijane” – wylicza autor. „Brexit jest rachunkiem wystawionym za faktyczne zerwanie europejskiej solidarności, której wyrazem była też polityka migracyjna. Trzeba na nowo zbudować Europę: rzeczowo ale i z emocjami” – czytamy w „General-Anzeiger”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej