RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wyłudzali VAT w Polsce i Europie. CBŚP rozbiła grupę przestępczą

Aż 60 podmiotów wystawiających fikcyjne faktury na terenie kraju i za granicą ujawnili policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji. Zatrzymali w tej sprawie 15 osób, w tym braci, którzy organizowali proceder: 47-letniego Andrzeja B. i 43-letniego Macieja B. Obaj zostali aresztowani.

CBŚP uderza w nielegalny biznes tytoniowy. Wpadły 2 fabryki i magazyn

Dwie duże nielegalne fabryki papierosów w woj. mazowieckim i wielkopolskim oraz magazyn tytoniu w Łodzi zlikwidowali policjanci z CBŚP. Zatrzymano...

zobacz więcej

Wszystko zaczęło się, gdy Wywiad Skarbowy w Katowicach ujawnił nieprawidłowości polegające na posługiwaniu się fikcyjnymi fakturami i składaniu do urzędu skarbowego nieprawdziwych informacji.

W wyniku śledztwa CBŚP ustaliło, że zatrzymani rozszerzali działalność o kolejne podmioty gospodarcze na terenie Polski i UE. Organizatorzy karuzeli finansowej założyli łącznie około 60 firm w Polsce, Bułgarii, Litwie, Łotwie, Słowacji, Czechach, Wielkiej Brytanii i USA. Właściciele wystawiali fikcyjne faktury na obrót różnymi towarami. W ten sposób sfingowali wewnątrzwspólnotowe dostawy osłon aluminiowych, frontów mebli, czy podgrzewaczy. Faktura VAT dawała podstawę zwrotu podatku.

CBŚP rozbiło gang handlujący bronią

115 kilogramów trotylu, 15 kilogramów lontu prochowego, broń palną i ponad 100 sztuk amunicji przechwycili policjanci CBŚP, którzy w rozbili grupę...

zobacz więcej

Karuzela finansowa

Policjanci CBŚP ustalili mechanizm wypłacania zysku z karuzeli finansowej. Polegał on na wyprowadzaniu pieniędzy z łańcucha przez firmy amerykańskie lub brytyjskie założone przez braci B. Firmy zagraniczne zakładały konta bankowe w Polsce, na które były przelewane pieniądze firm uczestniczących w karuzeli.

W wyniku dochodzenia zabezpieczono 1,6 mln złotych w gotówce i wstrzymano wielomilionowe zwroty wypłaty podatku VAT. Przy współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej na kontach bankowych zabezpieczono też 760 tys. złotych. Dodatkowo ustalono, że grupa przestępcza od 2014 roku, przy wykorzystaniu kont bankowych podmiotów zagranicznych, "wyprała" 63 mln złotych. Szacowane straty Skarbu Państwa mogą sięgać ponad 100 mln złotych.

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach możliwe są kolejne zatrzymania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej