RAPORT

Pogarda

Kubistyczny portret Picassa z rekordową ceną

„Kobieta z Asyżu” Pabla Picassa z 1909 r. (fot. materiały prasowe)
„Kobieta z Asyżu” Pabla Picassa z 1909 r. (fot. materiały prasowe)

Najnowsze

Popularne

Jeden z pierwszych kubistycznych portretów namalowanych przez Pabla Picassa, uznana za kamień milowy w sztuce „Kobieta z Asyżu”, został sprzedany za 63,4 mln dolarów na aukcji w Sotheby’s w Londynie.

Picasso najdroższy na świecie. 179,4 mln dolarów za „Kobiety z Algieru”

Obraz olejny Pabla Picassa „Kobiety z Algieru” został sprzedany na aukcji w domu Christie's w Nowym Jorku za rekordowe 179,4 mln dol. To najwyższa...

zobacz więcej

Obraz osiągnął cenę o 20 mln wyższą, niż się spodziewano. Dom aukcyjny w opisie arcydzieła napisał, że jest to „największe dzieło kubistyczne, jakie od dziesięcioleci trafiło na rynek”.

Eksperci twierdzą, że Picasso uwiecznił swoją kochankę i modelkę Fernande Olivier. Obrazy, które malował Picasso w okresie kubizmu, rzadko pojawiają się na aukcjach, olbrzymia większość trafiła do muzeów. Kubizm uważany jest bowiem przez wielu krytyków jako przełomowy nurt w historii sztuki.

Poprzedni właściciel „Kobiety z Asyżu”, który pragnął pozostać anonimowy, kupił portret na aukcji Sotheby’s w 1973 r. za 486 tys. dolarów. Tym razem kupiec także nie chciał ujawnić swojej tożsamości.

Najwyższą cenę, jak do tej pory, osiągnął na aukcjach obraz „Kobiety z Algieru” Picassa. Dzieło sztuki zostało sprzedane za 149 mln dolarów w 2015 r. w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej