RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Radziwiłł: oczekiwania rezydentów są nierealistyczne

– Lekarze, którzy są wiceministrami zdrowia, mają wynagrodzenie zasadnicze na poziomie mniejszym, niż oczekują tego rezydenci – mówił w programie „Polityka przy kawie” TVP1 minister Konstanty Radziwiłł, komentując niedawny protest młodych medyków w stolicy. Szef resortu zdrowia pytany, czy wobec tego wiceministrowie też przejdą ulicami Warszawy, odpowiedział, że „ma nadzieję, że tego nie zrobią”.

Lekarze-rezydenci domagają się podniesienia wynagrodzeń oraz poprawy jakości kształcenia, co manifestowali 18 czerwca w Warszawie. Według Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, wynagrodzenie rezydenta powinno wynosić 200 proc. średniej krajowej.

Lekarze rezydenci walczą o wyższe płace. Chcą zarabiać 8 tys. zł

Młodzi medycy w trakcie specjalizacji będą dziś demonstrować w stolicy. Organizatorzy spodziewają się około 5 tysięcy manifestantów, którzy przejdą...

zobacz więcej

Oczekiwania kontra realia

Do sprawy odniósł się w programie „Polityka przy kawie” minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który jako prezes Naczelnej Rady Lekarskiej popierał postulaty rezydentów. – Ja chciałbym, żeby młodzi lekarze tyle zarabiali, natomiast czy jesteśmy w stanie tyle zapłacić, to jest inna sprawa – mówił.

Radziwiłł zwrócił uwagę, że żądania młodych lekarzy są niemożliwe do spełnienia. – Lekarze, którzy są wiceministrami zdrowia, mają wynagrodzenie zasadnicze na poziomie mniejszym, niż oczekują tego rezydenci – podkreślił. – W Polsce zarobek na poziomie 7800 zł – tyle mają wynagrodzenia zasadniczego wiceministrowie – jest zarobkiem przyzwoitym i oczekiwanie takiej kwoty przez młodego lekarza w trakcie specjalizacji jest po prostu nierealistyczne – wyjaśnił.

Minister zapewnił, że resort będzie się starał zapłacić początkującym lekarzom „nieco więcej” niż w tej chwili, jednak sprawę wynagrodzeń w służbie zdrowia będzie chciał rozwiązywać całościowo.
teraz odtwarzane
Radziwiłł: dostęp do POZ jeszcze w tym rokuAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej