Ekspert: to nie jest zwykła wizyta przywódcy Chin, to możliwość skorzystania z nowego źródła siły

– Nie należy patrzeć na tę wizytę, jak na kolejną wizytę potężnego i bogatego państwa, tylko jako możliwość skorzystania z nowego źródła siły – powiedział w TVP Info Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki i strategii Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Ekspert komentował oficjalną wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Polsce.

Prezydent Chin przyleciał do Polski. Ważny impuls dla gospodarki

Po raz pierwszy od dwunastu lat do Polski przyleciał w niedzielę przywódca Chińskiej Republiki Ludowej. Wizyta Xi Jinpinga ma wymiar przede...

zobacz więcej

Po oficjalnym spotkaniu w poniedziałek prezydenci Chin i Polski podpisali oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską i Chinami. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Polska stanie się dla Chin bramą do Europy, nie tylko pod względem symbolicznym, ale faktycznie pod względem gospodarczym.

Podobnego zdania jest Jacek Bartosiak. – Polska staje się bardzo ważnym krajem dla Chin z punktu widzenia planu budowy nowego Jedwabnego Szlaku – mówi ekspert. Budowa lądowego połączenia Chin z Europą to dla Polski „nowe możliwości kapitalizacji, innowacyjność oraz nowe szanse dla polskich przedsiębiorców”. – To są nowe rynki i nowe mechanizmy, dzięki którym można zarabiać pieniądze dla Polski. W tej perspektywie należy patrzeć na tę wizytę – podkreśla.

PKP Cargo na Jedwabnym Szlaku. Polska kluczowym partnerem Chin w transporcie towarów koleją

PKP Cargo, drugi pod względem wielkości przewoźnik kolejowy w Unii Europejskiej, rozpoczyna współpracę z chińską firmą International Zhengzhou Hub....

zobacz więcej

Nowe bieguny światowego handlu

Ekspert podkreśla, że nowy Jedwabny Szlak to chińska „inicjatywa gospodarcza rozpisana na kilkadziesiąt lat, która, według Chińczyków, ma zmienić bieguny światowego handlu”. Barosiak podkreśla jednak, że jeśli Polacy chcą skorzystać na tym projekcie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

– Umowy, umowami, ale jest bardzo dużo do zrobienia po stronie państwa polskiego – w zakresie normatywnym, wynegocjowania relacji na szlaku. Trzeba też stworzyć wizję dla Polaków, dla relacji polsko-chińskich na następne kilkadziesiąt lat – zaznaczył ekspert.

To są nowe rynki i nowe mechanizmy, dzięki którym można zarabiać pieniądze dla Polski. W tej perspektywie należy patrzeć na tę wizytę

„Prezydent Xi rozumie dynamikę Europy Środkowo-Wschodniej”

Z okazji wizyty w Polsce chińskiego przywódcy, prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu dziennikowi „China Daily”. Ocenił w nim, że przyjazd Xi...

zobacz więcej

– Chodzi o to, aby Polska była bramą dla Chin do Europy, żeby handel idący masami lądowymi z Azji i Chin szedł przez Polskę, później żeby Polska rozprowadzała to wszystko na Europę – zaznaczył.

Jacek Bartosiak opisał także na czym mają polegać relacje polsko-chińskie. Według eksperta „Polska może dać Chinom tzw. »oparcie dla stóp« (ang. foothold) w Unii Europejskiej i Europie”. Z kolei Chińczycy mogą polskim przedsiębiorcom umożliwić udział w budowie Jedwabnego Szlaku, co pozwoli polskiemu kapitałowi wyjść poza granice kraju.

źródło:
Zobacz więcej