RAPORT

Wojna na Ukrainie

Umowy i uroczysta kolacja. Prezydent Chin w Warszawie

(fot.  PAP/Jacek Turczyk)
(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent Chin Xi Jinping wraz z małżonką rozpoczyna w poniedziałek oficjalną część wizyty w Polsce; głównymi tematami rozmów ma być otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych.

Prezydent Chin przyleciał do Polski. Ważny impuls dla gospodarki

Po raz pierwszy od dwunastu lat do Polski przyleciał w niedzielę przywódca Chińskiej Republiki Ludowej. Wizyta Xi Jinpinga ma wymiar przede...

zobacz więcej

Po oficjalnym powitaniu prezydenta Xi przez prezydenta Andrzeja Dudę, w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie plenarne delegacji.

Podpisanie umów

Kolejnym punktem programu jest podpisanie m.in. umów dwustronnych. Według informacji uzyskanych przez PAP, w obecności prezydentów Polski i Chin ma zostać podpisanych 11 dokumentów.

Następnie prezydent Xi spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim; będzie też rozmawiał z premier Beatą Szydło. Wśród tematów rozmów szefowej rządu z prezydentem Chin znajdą się kwestie gospodarcze, współpraca naukowa oraz kulturalna.

Ponadto zaplanowano udział Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga w Międzynarodowym Forum Nowego Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskim Forum Regionów w hotelu Sheraton.

Symboliczne otwarcie

Szefowie państw symbolicznie otworzą też linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express.

Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim. Chińska para prezydencka będzie przebywać w Polsce do wtorku.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki wiąże z przyjazdem prezydenta Xi duże nadzieje. – We współpracy z tym partnerem jest niewykorzystany potencjał. Do tej pory jest dysparytet handlowy – importujemy z Chin towary za 20 mld dolarów a eksportujemy za 2 mld dolarów. Przestrzeń do poprawy tego bilansu handlowego jest ogromna – podkreślił.

teraz odtwarzane
Morawiecki: we współpracy z Chinami jest niewykorzystany potencjał

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej