RAPORT:

#FabrykahejtuPO

„Brexit może poważnie podbić kurs franka szwajcarskiego”

Kurs franka może pójść znacznie w górę (fot. flickr.com/Dirk Olbertz)
Kurs franka może pójść znacznie w górę (fot. flickr.com/Dirk Olbertz)

– Ze względu na negatywną presję na funta oraz euro wyjście Wielkiej Brytanii z UE może poważnie podbić kurs franka szwajcarskiego, który jest tradycyjnym bezpiecznym schronieniem dla inwestorów – powiedział prezes banku UBS Axel Weber.

Referendum ws. Brexitu już w czwartek. Sondaże nie dają pewności

Według dwóch sondaży przeprowadzonych przez YouGov różnica między zwolennikami Brexitu i stronnikami pozostania w UE wynosi od 2 do 1 proc. na...

zobacz więcej

– Jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, to ważnym pytaniem będzie, jakie będą konsekwencje (tej decyzji) dla rozwoju UE – powiedział prezes UBS w wywiadzie dla szwajcarskiego kanału telewizyjnego SRF 1.

Weber, który jest też profesorem ekonomii i byłym prezesem Bundesbanku, uważa, że konieczne jest wypracowanie nowej strategii dla Europy, również dlatego, że Brexit „zaciąży na euro”; a jeśli brytyjska i europejska waluta będą tracić, to kurs franka wzrośnie. W piątek przed niebezpiecznymi konsekwencjami Brexitu ostrzegł Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

W opublikowanym raporcie MFW ocenił, że Brexit spowodowałby w 2017 roku skurczenie się brytyjskiej gospodarki o 0,8 proc. W 2019 roku produkcja dóbr i usług byłaby o ok. 5,5 proc. niższa w porównaniu z poziomem w sytuacji, gdyby kraj pozostał w UE.

W raporcie wskazano, że Brexit spowodowałby zmniejszenie wymiany handlowej i przepływu kapitału z innymi państwami UE, zmniejszenie inwestycji i zaufania konsumentów oraz zwiększenie niestabilności rynków finansowych. Wszystko to mogłoby skłonić największe firmy finansowe do przeniesienia swoich siedzib z Londynu do innych stolic europejskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej