RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Referendum ws. Brexitu już w czwartek. Sondaże nie dają pewności

Do referendum nt. wyjścia Wlk. Brytanii z UE zostało zaledwie kilka dni (fot. Moyan Brenn)
Do referendum nt. wyjścia Wlk. Brytanii z UE zostało zaledwie kilka dni (fot. Moyan Brenn)

Według dwóch sondaży przeprowadzonych przez YouGov różnica między zwolennikami Brexitu i stronnikami pozostania w UE wynosi od 2 do 1 proc. na korzyść pierwszych. Sondaż „The Survation” wskazuje zaś, że stronników niewychodzenia z Unii jest o 3 proc. więcej. Referendum odbędzie się 23 czerwca.

Cameron traci w sondażach. Przekona Brytyjczyków do zostania w UE?

W Londynie brytyjski premier David Cameron wygłosi przemówienie na temat dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Referendum w...

zobacz więcej

Wszystkie sondaże – w tym obie ankiety pracowni YouGov – zostały przeprowadzone w czwartek i piątek, już po zabójstwie deputowanej Partii Pracy Jo Cox – zwolenniczki pozostania w Unii, która zginęła w czwartek 16 czerwca. Opublikowano je w sobotę.

Wahania wyników

Sondaże przygotowane przez pracownię YouGov na zlecenie popularnego programu „Good Morning Britain” w telewizji ITV oraz gazety „The Sunday Times” wskazują na tendencję do umacniania się obozu zwolenników kontynuacji członkostwa w UE.

O ile w pierwszym badaniu stosunek zwolenników Brexitu do stronników pozostania w UE wynosił 44 do 42 proc., o tyle w przeprowadzonym nieco później badaniu dla „The Sunday Times” – wyniósł on już 44 do 43 proc.

– Wchodzimy w ostatni tydzień przed referendum i powrót do status quo, czyli do nieznacznej różnicy między zwolennikami obu opcji z korzyścią dla obozu opowiadającego się za pozostaniem w Unii, jest czymś naturalnym – powiedział Anthony Wells, dyrektor wykonawczy YouGov.

Zabójca Jo Cox z zarzutami. Stanie przed sądem

Postawiono zarzuty zabójcy deputowanej do Izby Gmin Jo Cox. 52-letni Thomas Mair jest oskarżony o morderstwo, poważne uszkodzenie ciała i...

zobacz więcej

Lekka obawa wobec konsekwencji ekonomicznych

–Nieznaczny wzrost zwolenników dalszego uczestnictwa w integracji europejskiej nie ma bezpośredniego związku z zabójstwem deputowanej Jo Cox, ale wynika raczej z rosnących obaw o konsekwencje gospodarcze opuszczenia wspólnoty – czytamy w komentarzu „The Sunday Times” do wyników badania YouGov (44-43 proc.). Na niewielki wzrost liczby zwolenników pozostania w UE wskazuje też badanie przygotowane dla dziennika „Mail on Sunday” przez sondażownię „The Survation”. Zgodnie z wynikami tego sondażu 45 proc. ankietowanych opowiada się za pozostaniem w Unii, a 42 proc. życzyłoby sobie wyjścia z UE.

W poprzednim badaniu pracowni „The Survation” – zamówionym przez konsorcjum IG operujące na rynkach finansowych – proporcje były dokładnie odwrotne. 42 proc. chciało, aby Wielka Brytania pozostała w Unii, a 45 proc., by z niej wyszła.

Według innego, opublikowanego również w sobotę, sondażu agencji Opinium dla tygodnika „Observer” 44 proc. respondentów opowiada się za Brexitem, czyli wyjściem kraju z UE; tyle samo Brytyjczyków chce głosować za pozostaniem w Unii. Ankietę przeprowadzono w dniach od 14 do 17 czerwca – w znacznej części przed zamachem na deputowaną Cox.

W czwartek z comiesięcznego badania Ipsos Mori wynikało, że 51 proc. wszystkich ankietowanych jest za wyjściem kraju z UE, a 49 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej