RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zabójca Jo Cox z zarzutami. Stanie przed sądem

Postawiono zarzuty zabójcy deputowanej do Izby Gmin Jo Cox. 52-letni Thomas Mair jest oskarżony o morderstwo, poważne uszkodzenie ciała i posiadanie broni palnej z zamiarem popełnienia przestępstwa – napisano w oświadczeniu wydanym przez brytyjską policję. Mair w sobotę ma stanąć przed sądem.

Brytyjska posłanka nie żyje. Po południu została postrzelona i zraniona nożem

W szpitalu zmarła posłanka Partii Pracy Jo Cox, która w czwartek po południu została postrzelona oraz zaatakowana nożem w miejscowości Birstall w...

zobacz więcej

Policja, która zaraz po zamachu na posłankę zatrzymała sprawcę, prowadzi śledztwo, by ustalić motywy. Jedyny świadek twierdzi, że zamachowiec, który trzykrotnie strzelił z pistoletu do Jo Cox i zadał jej siedem pchnięć nożem, krzyknął „Britain first”, czyli „Brytania ponad wszystko”. Niewielka prawicowa organizacja o tej nazwie potępiła zamach i podkreśla, że sprawca nie miał z nią nic wspólnego.

41-letnia Jo Cox była rzeczniczką praw uchodźców, podróżowała do Sudanu i do Syrii, pracowała w organizacji dobroczynnej Oxfam. Od roku była posłanką z ramienia Partii Pracy. Cox aktywnie działała na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w UE przed wyznaczonym na 23 czerwca referendum.

Zabójca chory psychicznie?

Dokładne motywy morderstwa wciąż nie są znane. Brytyjska prasa donosi o niepotwierdzonych informacjach dotyczących mordercy, który miał być „samotnikiem” i zmagać się z historią chorób psychicznych. Według części mediów miał również być zwolennikiem supremacji białej rasy na świecie.

Zawieszenie kampanii referendalnej

Z powodu zabójstwa do soboty włącznie zawieszona została kampania prowadzona przed przyszłotygodniowym referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Hołd zamordowanej złożyli w piątek w Birstall premier i przywódca Partii Konserwatywnej David Cameron i przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn. Było to pierwsze wspólne wystąpienie obu liderów, którzy dotychczas konsekwentnie odmawiali pojawiania się razem na jednej scenie, także w toku kampanii przed przyszłotygodniowym referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

W piątek kondolencje mężowi zamordowanej posłanki, Brendanowi Coxowi przesłał prezydent USA Barack Obama.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej