Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Lech Kaczyński patronem terminala LNG w Świnoujściu

– Decyzja dotycząca budowy gazoportu miała zasadnicze znaczenie z punktu widzenia gospodarczego i politycznego; realizacja przedsięwzięcia zmieniła sytuację Polski m.in. w aspekcie jej międzynarodowej pozycji – powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Patronem terminala LNG w Świnoujściu od soboty jest prezydent Lech Kaczyński, który dekadę temu – w 2006 r. – przedstawił koncepcję budowy gazoportu.

Katarski metanowiec znowu w Świnoujściu. Terminal rusza pełnym gazem

Pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego do terminala LNG w Świnoujściu wszedł do portu – poinformował w piątek rzecznik prasowy...

zobacz więcej

Podczas uroczystości w świnoujskim terminalu LNG odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

– To niezwykła chwila (...), moment, kiedy po raz pierwszy w Polsce wielki obiekt zostaje nazwany imieniem mojego śp. brata. Można zapytać, czy to przypadek, że dotyczy to gazoportu. Nie, to z całą pewnością nie przypadek – powiedział szef PiS w Świnoujściu.

Podkreślał, że Lech Kaczyński zadał sobie pytanie, które stawiano już w XIX – „Polska, ale jaka ?”. – I odpowiedział, ze Polska musi być państwem suwerennym, bezpiecznym, podmiotowym, musi mieć właściwą pozycję, właściwy status międzynarodowy i tym kierował się w swojej polityce, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej – wskazał.

Dodał, że zagadnieniem, któremu Lech Kaczyński poświęcił bardzo wiele uwagi i wiele wysiłków, było bezpieczeństwo energetyczne. – Gdy rozpoczynał swoją kadencję, to bezpieczeństwo było bardzo zagrożone, było słabe – wskazał.

Szef PiS mówił, że jego brat podejmował wiele różnego rodzaju przedsięwzięć politycznych i gospodarczych, które miały tę sytuację zmienić.

– Jednym z nich była decyzja o budowie gazoportu; decyzja z punktu widzenia gospodarczego i politycznego, bezpieczeństwa naszego kraju o zupełnie zasadniczym znaczeniu; decyzja, która miała zmienić i zmienia dzisiaj sytuację Polski, jeśli chodzi o bardzo ważny aspekt jej międzynarodowej pozycji, właśnie tej dotyczącej bezpieczeństwa – powiedział szef PiS.

Gigantyczny metanowiec wpłynął do terminalu w Świnoujściu. „Rozpoczyna się proces uruchomienia gazoportu”

Metanowiec „Al Nuaman” z katarskim LNG wpłynął w piątkowe przedpołudnie do gazoportu w Świnoujściu. Gigantyczna jednostka o długości ponad 315 m ma...

zobacz więcej

„Gazoport inwestycją o charakterze przełomowym”

– Ta inwestycja ma charakter przełomowy, stoimy w miejscu, gdzie zrealizowała się wielka wizja – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

– Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem tu po to, aby przede wszystkim podziękować wizjonerowi; temu, kto natchnął polskich polityków nastawionych patriotycznie i rozumiejących potrzeby naszego kraju, aby to strategiczne przedsięwzięcie zrealizować. Jestem tu po to, by podziękować prezydentowi, profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu – powiedział Duda.

Jak dodał, to prezydent Kaczyński od początku swej prezydentury „jasno wykładał kwestie polskich interesów, które muszą być zrealizowane, aby Polska była państwem prawdziwie niezależnym, prawdziwie suwerennym, a w związku z tym w efekcie prawdziwie silnym”. – Jednym z najważniejszych elementów tej wizji było bezpieczeństwo energetyczne – dodał.

– Jeśli chodzi o polską suwerenność gazową, pierwszym elementem tej suwerenności była idea utworzenia w Polsce gazoportu, terminalu gazu skroplonego, który będzie można przyjmować w sposób swobodny i będzie to całkowicie polska, nasza decyzja, którego dostawcę wybierzemy, bo ich jest na świecie wielu – mówił Duda.

teraz odtwarzane
Duda o gazoporcie: to inwestycja o charakterze przełomowym

Pierwszy statek z LNG płynie do Świnoujścia. Wkrótce rozruch gazoportu

Pierwszy statek z dostawą skroplonego gazu ziemnego przypłynie w piątek do Polski. Ponad 200 tysięcy metrów sześciennych surowca zostanie...

zobacz więcej

„Inwestycja gospodarcza ważna dla suwerenności”

– Budowa terminala LNG w Świnoujściu to inwestycja gospodarcza, energetyczna, która pokazuje dbałość o suwerenność i bezpieczeństwo kraju – powiedziała w sobotę premier Beata Szydło.

– Polska jest państwem bezpiecznym, Polska jest państwem, które zaczyna się bardzo szybko rozwijać, przede wszystkim jest państwem w którym najważniejszym priorytetem rządu, priorytetem Prawa i Sprawiedliwości, jest przesłanie, o którym mówił śp. pan profesor prezydent Lecz Kaczyński, który mówiąc o bezpieczeństwie energetycznym, mówiąc o suwerenności Polski - mówił, myślał i troszczył się o bezpieczeństwo nasz wszystkich – powiedziała premier.

Jak mówiła, prezydent Kaczyński martwił się tym, by Polska mogła nie tylko rozwijać się, ale by była rzeczywiście państwem bezpiecznym i suwerennym.

– Prezydent Lech Kaczyński dokonał rzeczy wielkiej; rzeczy, która pozostaje naszym zobowiązaniem i testamentem, który wszyscy podejmujemy i który jesteśmy w obowiązku wypełnić - myśleć o Polsce, dbać o Polskę, myśleć o naszej suwerenności; nie pozwolić, by Polska była państwem, które może ulegać wpływom innych, tylko była państwem, które razem z innymi buduje przyszłość Europy, buduje przyszłość świata, ale przede wszystkim, by w polskim państwie była troska o polskich obywateli – powiedziała szefowa rządu.

Beata Szydło wskazała, że „budowa terminala to inwestycja gospodarcza, energetyczna, ale symbolicznie jest inwestycją mówiącą o naszej suwerenności i bezpieczeństwie”.

teraz odtwarzane
Premier Szydło: Polska jest państwem bezpiecznym

Zakończyła się budowa gazoportu w Świnoujściu

W poniedziałek nastąpi oddanie do użytku gazoportu w Świnoujściu – poinformował w niedzielę podczas konwencji wyborczej PO w Krakowie minister...

zobacz więcej

„Realizacja inwestycji to miara dojrzałości naszego państwa”

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że realizacja inwestycji, jaką jest terminal LNG w Świnoujściu to miara dojrzałości naszego państwa.

– Zrealizowanie tej inwestycji przy wszystkich kłopotach, problemach politycznych, nie ukrywajmy tego, przez ostatnie 8 lat, jest dowodem na to, że Polskie państwo dojrzewa, że jesteśmy w stanie zrealizować projekt, który tak naprawdę jest projektem realizowanym przez trzeci rząd. To jest miara dojrzałości naszego państwa i oby było tak dalej – powiedział.

Przypominał, że pomysł budowy został zainicjowany 10 lat temu w kancelarii prezydenta Kaczyńskiego, kiedy toczone były rozmowy nt. strategii energetycznej państwa.

teraz odtwarzane
Naimski o terminalu: to miara dojrzałości naszego państwa

Już konieczna rozbudowa?

W piątek po południu do terminala wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca 2016 r. Następnie gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu.

Oprócz dostaw w ramach kontraktu z Katarczykami terminal ma obsługiwać ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych. Pierwszy z nich, od firmy Statoil, planowany jest na 25 czerwca.

Choć na razie moc regazyfikacyjna terminala wynosi 5 mld metrów sześciennych rocznie, czyli tyle, ile wynosi jedna trzecia polskiego zapotrzebowania, padają deklaracje o konieczności jego rozbudowy do 7,5 mld metrów sześciennych.

źródło:
Zobacz więcej