RAPORT

Wojna na Ukrainie

Do papieża z tygrysem. Franciszek przyjął cyrkowców

Franciszek pogłaskał młodego tygrysa (fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO)
Franciszek pogłaskał młodego tygrysa (fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO)

Papież przyjął niepospolitych gości – spotkał się z cyrkowcami, pracownikami lunaparków i innymi wędrownymi artystami. – Jesteście wielką rodziną podróżujących widowisk – mówił Franciszek.

Papież Franciszek: jak można świętować, jeśli brakuje wina?

Nie można „zakończyć wesela, pijąc herbatę” – mówił papież Franciszek do wiernych podczas środowej audiencji generalnej. – To byłby wstyd, wino...

zobacz więcej

Goście zaprezentowali papieżowi kilka cyrkowych numerów. Dali mu też do pogłaskania 10-miesięcznego tygrysa. Franciszek podszedł do zwierzęcia z wahaniem, do czego nawiązał w późniejszym przemówieniu. Zwracając się do gości podkreślił, że ich widowiska dają ludziom okazję do zdrowej rozrywki.

Wędrowna wspólnota

– Dysponujecie szczególnym zasobem: wciąż się przemieszczając, możecie nieść wszystkim miłość Boga, Jego serdeczny uścisk i miłosierdzie. Możecie być wędrowną wspólnotą chrześcijańską, świadkami Chrystusa, który jest zawsze w drodze, żeby spotkać też tych najdalszych – mówił.

– Gratuluję wam, że w tym Roku Świętym otworzyliście swoje widowiska najbardziej potrzebującym, biednym i bezdomnym, więźniom, ubogim dzieciom. To też jest miłosierdzie: rozsiewać piękno i radość w świecie nieraz ponurym i smutnym. Dziękuję! Dziękuję za to! Popularne, podróżujące widowisko jest najstarszą formą rozrywki, dostępne jest wszystkim i kieruje się do wszystkich, małych i dużych, a zwłaszcza do rodzin. Szerzy kulturę spotkania i społecznej zabawy – wyliczał.

Zacytował św. Jana Pawła II

Papież przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, który 16 grudnia 1993 roku powiedział do uczestników międzynarodowego spotkania duszpasterstwa cyrkowców, że ci wędrowni artyści mogą „wzbudzić uśmiech dziecka, rozjaśnić na chwilę zrozpaczone spojrzenie osoby samotnej i zbliżyć ludzi do siebie”.

– Możecie nawet przestraszyć papieża, dając mu pogłaskać tygrysa. Macie wielkie możliwości! Dobrze wiem, że z powodu rytmów swego życia i pracy trudno wam uczestniczyć stale we wspólnocie parafialnej. To nie jest możliwe. Zachęcam was zatem, byście troszczyli się o swoją wiarę. Korzystajcie z każdej okazji, by przystępować do sakramentów. Przekazujcie swym dzieciom miłość Boga i bliźniego na drodze piękna – apelował.

– Kościołom partykularnym i parafiom zalecam, by zważały na potrzeby wasze i wszystkich ludzi w drodze. Jak wiecie, Kościół troszczy się o problemy waszego wędrownego życia i chce wam pomóc w usunięciu uprzedzeń, które czasem trzymają was trochę na marginesie – powiedział Franciszek.
Artyści wystąpili dla Ojca Świętego (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
Artyści wystąpili dla Ojca Świętego (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej