RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Cameron traci w sondażach. Przekona Brytyjczyków do zostania w UE?

David Cameron (fot. by Peter Macdiarmid/Getty Images)
David Cameron (fot. by Peter Macdiarmid/Getty Images)

W Londynie brytyjski premier David Cameron wygłosi przemówienie na temat dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Referendum w sprawie tzw. Brexitu odbędzie się 23 czerwca.

Sondaże jednoznaczne: coraz więcej Brytyjczyków za Brexitem

Opublikowane w poniedziałek sondaże wskazują na utrzymującą się przewagę zwolenników opuszczenia UE przez Wielką Brytanię nad tymi, którzy chcą...

zobacz więcej

Już we wcześniejszych wystąpieniach David Cameron ostrzegał, że Brexit może przynieść duże straty gospodarcze. Wyjście z Unii mogłoby się odbić między innymi na wysokości emerytur. Jednak na osiem dni przed brytyjskim referendum unijnym obóz Brexitu wyraźnie wzmacnia swoją pozycję.

W sondażu przeprowadzonym przez „Times'a” zwolennicy opuszczenia wspólnoty prowadzą aż 7 punktami procentowymi. Podobny wynik wskazywały badania zlecone przez „The Guardian”.

Wzmocnienie opcji Brexit odbija się na wizerunku samego Davida Camerona. Większość ostatnich badań i sondaży wskazuje na znaczy spadek zaufania do prounijnego brytyjskiego premiera. Z podobnie negatywnym odbiorem spotyka się taktyka straszenia wyborców gospodarczymi i finansowymi konsekwencjami. Zdaniem analityków, liderzy Brexitu prowadzili lepiej odbieraną, pozytywną kampanię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej