RAPORT

Pogarda

Najlepsza restauracja świata jest we włoskiej Modenie

Najnowsze

Popularne

Zaciszna Osteria Francescana, którą prowadzi Massimo Bottura, przez dwa lata zajmowała drugie miejsce na liście 50 najlepszych restauracji świata. W tym roku wspięła się na najwyższe miejsce na podium. Osteria ma też na swoim koncie trzy gwiazdki Michelina.

Moim pierwszym językiem jest włoski, drugim – jedzenie

– Kilka stuleci temu polska kuchnia miała opinię jednej z najlepszych, jeśli nie najlepszej, w Europie. Polacy o tym teraz nie pamiętają, być może...

zobacz więcej

Na drugie miejsce spadła katalońska restauracja El Celler De Can Roca, która w ub.r. zajmowała miejsce pierwsze. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano nowojorską Eleven Madison Park.

Słynna kopenhaska Noma jest na miejscu piątym. W rankingu nie pojawił się niestety żaden polski lokal. W pierwszej dziesiątce są za to trzy restauracje z Hiszpanii.

Nagrodę za całokształt pracy otrzymał Francuz Alain Passard, który prowadzi restaurację L'Arpege w Paryżu, a nagrodę dla najlepszej kobiety szefa kuchni Dominique Crenn z Atelier Crenn w San Francisco.

– We Włoszech mamy trzy ważne rzeczy: piłkę nożną, papieża i kuchnię – mówił Bottura na konferencji prasowej. Dziękował mamie, swojej żonie Laurze i zespołowi, który pracuje razem z nim. Swój lokal prowadzi od 21 lat.

– Jestem kucharzem, który ma dobre pomysły. Wkładam wiele emocji w przygotowywanie dań – mówił Bottura. Jak podkreśla, podczas wymyślania potraw łamie zasady, ale robi to w sposób twórczy i zna doskonale swój warsztat.

Jak podkreślają włoskie media, w prestiżowej rywalizacji wygrał Bottura, a razem z nim m.in. włoska mortadella, ocet balsamiczny i parmezan, czyli wszystkie doskonałe produkty, których używa w swojej kuchni.

Kawa w lodowym rożku. Nowy hit internetu

Ten nowy trend ucieszy zarówno miłośników małej czarnej, jak i tych, którzy kochają lodowe wafelki. W sieci aż roi się od zdjęć kawy w rożkach.

zobacz więcej

Jak podkreślili kulinarni jurorzy, którzy przygotowują prestiżowy ranking, Bottura twórczo podchodzi do włoskiej tradycji kulturalnej. W karcie dań figurują m.in. dania o nazwach „Pięć wieków parmezanu” , „Jesień w Nowym Jorku” (żona szefa kuchni jest Amerykanką i to danie to hołd dla niej) czy „Wspomnienie o kanapce z mortadellą”.

Restauracja jest niewielka, jest tam 12 stolików. Teraz rezerwację przyjdzie zapewnie długo poczekać, bo lokal z początku stawki 50 najlepszych restauracji świata staje się zawrotnie popularny.

Ranking The San Pellegrino World's 50 Best Restaurants jest przygotowywany od 2002 r. Opracowuje się go na podstawie ankiet, które wypełniają restauratorzy, krytycy kulinarni, szefowie kuchni i oczywiści smakosze.Pierwsza dziesiątka:
1. Osteria Francescana, Modena (Włochy) – najlepsza restauracja świata i Europy
2. El Celler de Can Roca, Girona (Hiszpania)
3. Eleven Madison Park, New York (USA) – Najlepsza restauracja w Ameryce Północnej
4. Central, Lima (Peru) – najlepsza restauracja w Ameryce Południowej
5. Noma, Kopenhaga (Dania)
6. Mirazur, Menton (Francja)
7. Mugaritz, San Sebastian (Hiszpania)
8. Narisawa, Tokyo (Japonia) – najlepsza restauracja w Azji
9. Steirereck, Wiedeń (Austria)
10. Asador Etxebarri, Atxondo (Hiszpania)
„Pięć wieków parmezanu” (fot. pixabay.com/Waldrebell)
„Pięć wieków parmezanu” (fot. pixabay.com/Waldrebell)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej