RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zamachowiec z Orlando sam był gejem? Są poważne poszlaki

Omar Mateen miał odwiedzać kluby dla gejów (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA/Twitter.com)
Omar Mateen miał odwiedzać kluby dla gejów (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA/Twitter.com)

Była żona Omara Mateena i jego znajomi sugerują, że zamachowiec, który w klubie dla gejów w Orlando zastrzelił 49 osób, sam był homoseksualistą. Miał m.in. korzystać z gejowskich aplikacji randkowych.

Zamachowiec z Orlando planował atak na park Disneya? „Odwiedził go z żoną”

Omar Mateen, sprawca niedzielnej strzelaniny w gejowskim klubie w Orlando, w której zginęło 50 osób, łącznie z zamachowcem, rozważał atak na Walt...

zobacz więcej

Sitora Yusufiy powiedziała dziennikowi „New York Daily News”, że Mateen jeździł do klubu Pulse, odległego o około dwie godziny od jego domu Port St Lucie na Florydzie, przynajmniej od 2013 roku. Miał też korzystać z gejowskich aplikacji randkowych.

Znajomi terrorysty wskazują, że od dłuższego czasu przejawiał homoseksualne tendencje. Już w 2006 roku miał zaprosić kolegę z akademii policyjnej River Community College na randkę. Zaczął wówczas chodzić do klubów gejowskich i flirtować w obcymi mężczyznami.

Ojciec zamachowca, były kandydat na prezydenta Afganistanu, Seddique Mateen miał krytykować syna za jego postawę. Gazeta wskazuje, że wielokrotnie nazywał go gejem, także gdy jego żona była obok.

Stały bywalec

Także stali bywalcy klubu nocnego dla gejów Pulse, w którym doszło do masakry, przyznają, że w ciągu ostatnich trzech lat kilka razy widzieli Mateena, który pił alkohol i tańczył z mężczyznami. Ty Smith i Chris Callen, pracujący w klubie jako drag queens, opowiadali, że czasem Omar był tak pijany, że ochroniarze musieli go wyrzucać.

W sobotniej strzelaninie w klubie Pulse zginęło 50 osób, zaś 53 odniosły obrażenia. Wśród ofiar jest także sprawca masakry. Była to najtragiczniejsza masowa strzelanina w historii USA i najpoważniejszy atak terrorystyczny w tym kraju po 11 września.

Amaq, agencja prasowa Państwa Islamskiego, potwierdziła, że organizacja bierze odpowiedzialność za zamach. „Atak wymierzony w gejowski klub nocny w Orlando w amerykańskim stanie Floryda (...) został przeprowadzony przez bojownika Państwa Islamskiego” – napisano w oświadczeniu.

Śledczy nie są jednak przekonani, czy Mateen faktycznie był bojownikiem tzw. Państwa Islamskiego. Wspierał bowiem również wrogi wobec tej organizacji front Dżabhat an-Nusra, powiązany z Al-Kaidą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej