RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sondaże jednoznaczne: coraz więcej Brytyjczyków za Brexitem

Brytyjski premier David Cameron (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
Brytyjski premier David Cameron (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Opublikowane w poniedziałek sondaże wskazują na utrzymującą się przewagę zwolenników opuszczenia UE przez Wielką Brytanię nad tymi, którzy chcą pozostania w Unii. W sondażu YouGov stronników wyjścia z UE było o 7 proc. więcej niż przeciwników. W sondażu ORB różnica wyniosła 1 proc.

Cameron przed referendum: Brexit to działanie na naszą szkodę

– Wyjście ze Wspólnoty znacząco zaszkodzi naszej gospodarce. To byłoby działanie na naszą szkodę – ostrzegał brytyjski premier David Cameron, który...

zobacz więcej

To przede wszystkim sondaże pracowni YouGov, które przeprowadzono na zlecenie dziennika „The Times”, wskazują na wyraźny wzrost liczby Brytyjczyków opowiadających się za Brexitem.

Większa różnica

Jeszcze w sobotę różnica między zwolennikami i przeciwnikami Brexitu wynosiła 1 proc. na korzyść tych pierwszych. W kolejnym sondażu - opublikowanym przez „The Times” w poniedziałek - proporcje są już inne. A mianowicie - 46 proc. ankietowanych zamierza głosować za opuszczeniem UE, a za pozostaniem we wspólnocie 39 proc. ankietowanych.

Sondaż ORB przygotowany na zlecenie dziennika „Daily Tlegraph” przynosi szacunki bliższe sobotniej ankiecie z „The Times”. Według ORB za wyjściem z UE będzie głosować 49 proc., a za kontynuacją członkostwa - 48 proc. ankietowanych.

Z opublikowanych również w poniedziałek sondaży zrealizowanych telefonicznie oraz on-line dla „Guardiana” wynika, że 53 proc. respondentów opowiada się za Brexitem, a 47 proc. jest przeciw opuszczeniu Unii. Obydwa sondaże, telefoniczny i internetowy, przeprowadziła na zlecenie brytyjskiego dziennika firma ICM.

Tabloid apeluje

Największy brytyjski tabloid „The Sun” opublikował w poniedziałek apel o głosowanie za bezzwłocznym opuszczeniem UE. W artykule wstępnym napisano: „to jest ostatnia szansa, aby uwolnić się spod jarzma antydemokratycznej brukselskiej machiny”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej